ارزیابی اثر بیماری کرونا بر اقتصاد ایران

ارزیابی اثر بیماری کرونا بر اقتصاد ایران

اشاعه ویروس کرونا در بهمن‌ماه و اسفندماه ۱۳۹۸ نه تنها سلامت شهروندان بلکه اقتصاد کشور را نیز با چالش مواجه نموده است. شیوع این ویروس از طریق کاهش تقاضای جهانی نفت و در نتیجه کاهش قیمت آن اقتصاد ایران را متاثر کرده است. به‌علاوه انتشار ویروس کرونا در شهرهای بزرگ و تلاش برای جلوگیری از انتشار این بیماری سبب شده تا بسیاری از واحدهای اقتصادی و کسب و کارها به کاهش ساعت کاری و در برخی مواقع تعطیلی کامل روی آورند که خسارت‌های مالی زیادی را برای این بنگاه‌ها به همراه داشته است. این آسیب‌ها در بخش‌‌های خدماتی، گردشگری، هتل‌داری و رستوران، خرده فروشی، حمل و نقل، پوشاک، آموزشی به مراتب بسیار بیش‌تر از سایر بخش‌‌ها بوده است.

با توجه به شیوع این بیماری در ایران و مصادف شدن آن با تکاپوی اقتصادی مردم ایران برای شروع سال جدید و نوروز این بیماری اقتصاد کشور را به ویژه در کوتاه‌مدت به شدت تحت تاثیر قرار داده است. از سوی دیگر اگر اقدامات لازم برای پیش‌گیری و مقابله با این اپیدمی توسط دولت و مقام‌های مسئول در اسرع وقت صورت نگیرد سبب آثار بلندمدت این بیکاری بر بدنه اقتصادی کشور خواهد شد. به منظور پیش‌گیری از آثار اقتصادی بلندمدت و همچنین کاهش آثار اقتصادی کوتاه‌مدت لازم است تا بخش‌های آسیب‌دیده و میزان خسارت به آن‌‌‌ها مشخص شده تا اقدام لازم و سیاست در هر حوزه در اولین فرصت انجام گیرد.

ارزیابی اثر بیماری کرونا بر اقتصاد ایران

از این رو اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان گزارشی را تهیه کرده است که در آن آسیب اقتصادی وارد شده به اقتصاد کشور به تفکیک بخش‌های کشاورزی، صنایع و معادن و خدمات مورد ارزیابی قرار گیرد. از آنجا که آمار مورد نیاز برای انجام محاسبات در دسترس نیست لذا لازم است ابتدا مفروضاتی در نظر گرفته شود و سپس بر اساس آن‌ها محاسبات انجام گیرد. در بخش اول این گزارش مفروضات این مطالعه معرفی شده است. در بخش‌های بعدی این گزارش به بررسی عناوين ارزیابی آثار اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا بر ۳ بخش کشاورزی، صنایع و معادن و خدمات کشور، بسته‌های حمایتی برای مقابله با آثار منفی کرونا در سطح داخلی و بین‌المللی و ارائه راهکارهای عملی برای مقابله با این بحران برای اقتصاد کشور و استان پرداخته است.

نام گزارش: ارزیابی اثر بیماری کرونا بر اقتصاد ایران

تهیه و تنظیم: واحد بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *