صد مدیر‌عامل برتر 2019

صد مدیر‌عامل برتر ۲۰۱۹

واحد کسب‌وکار هاروارد طی گزارشی، ۱۰ مدیرعامل برتر جهان در سال ۲۰۱۹ را معرفی کرده است. خدمات مالی و فناوری اطلاعات با سهم ۱۷ درصدی بیشترین سهم را از حیث حوزه فعالیت در فهرست ۱۰۰ مدیرعامل برتر داراست. فقط ۴ درصد از مدیران برتر را زنان تشکیل داده‌اند و ۹۶ درصد باقی‌مانده مرد هستند. ۳۷ مدیرعامل برتر جهان در سال ۲۰۱۹، ملیت آمریکایی دارند که بیشترین سهم را در فهرست مدیران برتر جهان به خود اختصاص داده‌اند. شاخص مزبور ۳۱ کشور جهان را پوشش داده و ۷۰ درصد سرمایه‌گذاری در بازار سهام جهان توسط کشورهای مهم آمریکای شمالی، اروپا، آسیا، آمریکای لاتین و استرالیا را پوشش می‌دهد.
در این رتبه‌بندی مدیرانی که کمتر از دو سال در این شغل بودند و یا قبل از ژوئن ۲۱۹ کار خود را ترک کرده بودند، موردبررسی قرار نگرفته و از فهرست اولیه حذف شدند. درنهایت ۱۰۰ مدیرعامل برتر از میان ۸۸۳ مدیرعامل از ۸۷۶ شرکت در ۲۹ کشور بر اساس شاخص‌های سه‌گانه زیر انتخاب شدند.

شاخص مالی

برای شاخص مالی، اطلاعات روزانه مالی هر شرکت، از زمان انتصاب هر فرد به‌عنوان مدیرعامل تا ۳۰ آوریل ۲۰۱۹ موردبررسی قرارگرفته است. سه معیار در زیرمجموعه شاخص مالی، برای هر مدیرعامل بررسی‌شده که عبارت از موارد زیر است:

  • بازده کل سهام (ازجمله سود سهام در قالب سرمایه‌گذاری مجدد)
  • بازده سهام بخش صنعت
  •  تغییر در سرمایه‌گذاری ذر بازار (تعدیل‌شده برای سود سهام، تقسیم و بازخرید سهام) که برحسب تورم دلار، تعدیل‌شده است.

هر مدیرعامل از بهترین (۱) تا بدترین (۸۸۳) در هر یک از معیارهای مالی رتبه‌بندی شده و درنهایت میانگین سه معیار مذکور، مشخص‌کننده رتبه کلی شاخص مالی بوده است.

شاخص پایداری

شرکت SustainAlytics شرکتی است میزان پایداری بنگاه را بر اساس عملکرد آن‌ها در حکمرانی محیط‌زیست، اجتماعی و شرکتی، اندازه‌گیری و رتبه‌بندی می‌کند. برای رتبه‌بندی مدیران برتر سال ۱۹ دز شاخص پایداری از رتبه‌بندی شرکت مذکور استفاده‌شده است.

شاخص مسئولیت اجتماعی

شرکت CsrHub دسترسی به اطلاعات مسئولیت اجتماعی شرکت و رتبه‌بندی پایداری و اطلاعات مربوط به بیش از ۱۷۲۶۸ شرکت از ۱۳۴ صنعت در ۱۴۱ کشور را فراهم می‌کند که برای رتبه‌بندی مسئولیت اجتماعی برای مدیران عامل برتر نیز از رتبه‌بندی این شرکت استفاده‌شده است.

نتایج ارزیابی و رتبه‌بندی

از میان ۱۰۰ مدیرعامل برتر جهان کشورهای آمریکا و فرانسه به ترتیب با تعداد ۳۷ مفر و ۱۱ نفر بیشترین تعداد مدیران برتر جهان را به خود اختصاص داده‌اند. کشورهای ژاپن ئ انگلستان نیز هرکدام با ۷ مدیر برتر در سطح جهان به‌طور مشترک در جایگاه سوم قرار دارند.

صد مدیر‌عامل برتر 2019

در میان ۱۴ حوزه فعالیت ۱۰۰ مدیرعامل برتر جهان در سال ۲۰۱۹، فعالیت درزمینه ارائه خدمات مالی و فناوری اطلاعات، با سهم ۱۷ درصدی بالاترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند و پس ‌از آن‌ها فعالیت عرضه کالاهای مصرفی با سهم ۱۱ درصدی قرار دارد.

صد مدیر‌عامل برتر 2019

۸۶ نفر از ۱۰۰ مدیرعامل برتر جهان، دارای سابقه فعالیت قبلی در شرکت‌هایی که مسئولیت مدیرعاملی آن را بر عهده گرفتند داشته‌اند. همچنین ۹۶ نفر از ۱۰۰ مدیرعامل جهان را مردان و تنها ۴ نفر از آن‌ها را زنان تشکیل می‌دهند.

صد مدیر‌عامل برتر 2019

در میان ۱۰۰ مدیرعامل برتر جهان تنها ۳۹ درصد آن‌ها دارای مدرک مدیریت اجرایی هستند. همچنین ۳۲ درصد از این مدیران، دارای مدرک مهندسی هستند.

صد مدیر‌عامل برتر 2019

۵۴ درصد از مدیران عامل برتر سال ۲۰۱۹ در گروه سنی ۵۰ تا ۶۰ سال قرار میگیرند و پس از آن ۴۰ درصد از آنها در گروه سنی ۶۰ تا ۷۰ سال قرار دارند.

صد مدیر‌عامل برتر 2019

رتبه نخست مدیران عامل برتر

جن سون هوانگ مدیر ۵۶ ساله تایوانی تبار به‌عنوان کارآفرین، بازرگان و مدیر ارشد اجرایی در سال ۱۹۹۳ شرکت انویدیا را تأسیس کرد. تمرکز وی برساخت تراشه‌های رایانه‌ای قدرتمند برای ارتقا قابلیت تولید گرافیک دربازی‌های ویدیویی با سرعت‌بالا بود. این شرکت در سال ۱۹۹۹ وارد بازار شد و در دهه ۲۰۰۰ میلادی رشد کرد. در این دوره، رشد بازی‌های رایانه‌ای همچنان ادامه داشت ولی هوانگ، یک مهاجر تایوانی که در رشته مهندسی برق در ایالت اورگان و استنفورد تحصیل می‌کرد، توانست مسیری متفاوت را پیش ببرد. به دلیل تقاضای متخصصان حوزه دیتا برای ایجاد امکان انجام سریع‌تر محاسبات پیشرفته‌تر، شرکت انویدیا میلیاردها دلار برای تحقیق و توسعه درزمینه ساخت تراشه‌هایی که از برنامه هوش مصنوعی پشتیبانی می‌کردند، هزینه کرد. در اواسط سال ۲۰۱۰، تراشه‌های این شرکت با تمرکز بز هوش مصنوعی برای تسلط بر بازار نوپای این محصولات، عرصه شدند و کاربرد وسیع آن‌ها در انواع وسایل نقلیه خودکار، روبات‌ها، هواپیماهای بدون سرنشین و ده‌ها ابزار دیگر با تکنولوژی پیشرفته ظاهر شد. ارزش سهام انویدیا از اواخر سال ۲۰۱۵ تا اواخر سال ۲۰۱۸ ۱۴ برابر شده است، عملکرد که هوانگ ۵۶ ساله را در صدر جدول مدیران عامل برتر جهان ۲۰۱۹ قرارداده است.

کلیه اطلاعات مربوط به ۱۰۰ مدیرعامل برتر جهان در سال ۲۰۱۹ در فایل پیوست قابل‌مشاهده است.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *