فراخوان بهبود بهره‌وری نانو فیلتر کامپوزیتی

فراخوان بهبود بهره‌وری نانو فیلتر کامپوزیتی به‌منظور شیرین سازی گاز ترش

شبکه خدمات نوآوری بومرنگ با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی فراخوان بهبود بهره‌وری نانو فیلتر کامپوزیتی به‌منظور شیرین سازی گاز ترش را منتشر کرده است.

با توجه به منابع عظیم نفت و گاز در کشور، افزایش بهره‌وری فرایندهای پالایش آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. گاز طبیعی به‌طور مستقیم و غیرمستقیم به محصولات بی‌شماری ازجمله سوخت‌های مایع، خوراک واحدهای پتروشیمی و نیز هیدروژن موردنیاز پالایشگاه‌های نفت تبدیل می‌شود. این گاز اغلب دارای ناخالصی‌هایی نظیر دی‌اکسید کربن و سولفید هیدروژن می‌باشد و به گاز اسیدی یا گاز ترش معروف است.

محتویات گوگردی گاز ترش می‌تواند بسیار خطرناک و سمی باشد و به‌نوبه خود باعث خوردگی لوله‌ها و دستگاه‌ها نیز می‌شود. لذا قبل از استفاده از گاز طبیعی باید آن را تصفیه نمود؛ یعنی ناخالصی‌های آن نظیر دی‌اکسید کربن، سولفید هیدروژن و دیگر ترکیبات اسیدی گاز را جدا نمود و به‌اصطلاح آن را شیرین کرد.

ازاین‌رو حذف گازهای اسیدی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی از اهمیت بسیار بالای برخوردار است. در پالایشـگاه‌های تصـفیه گاز در ایران این کار توسط حـلال‌هـای آمین‌دار صورت می‌گیرد کـه دارای مشکلاتی است که از جمله می‌توان به پـایین بـودن رانـدمان، طـولانی بـودن فرآینـد، گرانـی، خوردگی و هدر رفت آمین، احیای کامل آن توسط حرارت و برگشت‌پذیری آمین به واحد تصفیه اشاره کرد.

از طرفی گاز ترش دارای رطوبت است و باید آب و هیدروکربن‌های اضافی آن توسط سیلیکا ژل، آلومینا فعال و غیره در برج‌ها، نم‌زدایی شود. با توجه بـه ذخایر عظیم گازی کشور می‌توان از فناوری‌های جایگزین بهره برد که کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری و عملیاتی را به همراه خواهد داشت.

هدف این پروژه تحقیقاتی، بهینه‌سازی افزایش قدرت جذب هیدروژن سولفید توسط نانوفیلتر جاذب است.

لازم به ذکر است هدف، رقابت و مقایسه این محصول با آمین نیست و شرکت متقاضی، درصدد افزایش بهره‌وری نانوفیلتر جاذب برای کاهش ۱۵۰۰ ppm هیدروژن سولفید، به ۳ ppm در ۲۹ هزار لیتر گاز عبوری است. بدین منظور باید روش سنتز بهینه نانوفیلتر جاذب در مقیاس پایلوت و نیمه‌صنعتی حاصل شود.

از دیگر اهداف، بهینه‌سازی فرآیندهای جذب و احیاء (ازجمله بهینه‌سازی سایز و مش‌بندی نانوفیلتر جاذب و بهینه‌سازی شرایط عملیاتی احیاء) و تعیین عملکرد و مکانیسم جذب در جاذب پیشنهادی (Znfe2O4) لایه نشانی شده بر روی اکتیو آلومینا است و درنهایت باید مشخصات ضروری جاذب (سطح ویژه، سرعت جذب، مقاومت فشاری و غیره) مشخص شوند.

مهلت ارسال:چهارشنبه۱۰شهریور ۰۰
شماره تماس: ۸۸۳۹۸۵۴۳-۰۲۱