موسسات پارکی

پارک سازمانی است که به‌وسیله متخصصین حرفه‌ای مدیریت می‌شود و هدف اصلی آن افزایش ثروت در جامعه از طریق ارتقاء فرهنگ نوآوری و رقابت سازنده میان شرکت‌های حاضر در پارک و مؤسسات می‌باشد. برای دستیابی به این هدف، پارک جریان دانش و فناوری را در میان مؤسسات آموزش عالی پژوهشی، شرکت‌های خصوصی و بازار به حرکت انداخته و با مدیریت خود رشد شرکت‌های متکی بر نوآوری را تسهیل می‌کند.
مهم‌ترین مزیت پارک این است که واحدهایی که در پارک مستقر می‌شوند علاوه بر بهره‌مندی از مزایای خدماتی پارک ازجمله فضای دفتری، تجهیزات کارگاهی، خدمات ارتباطی و همچنین هم‌افزایی دانش فنی واحدهای مستقر، از مزایای قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان شامل معافیت‌های مالیاتی و عوارض معمول کشور، امکان سرمایه‌گذاری خارجی و . . . مشابه قوانین مناطق آزاد تجاری به مدت ۱۵ سال برخوردار می‌شوند .
تفاوت واحدهایی که در پارک و مرکز رشد پذیرش می‌شوند در این است که واحدهایی که در پارک پذیرش می‌شوند باید علاوه برداشتن سابقه و تجربه مناسب از توانایی مالی مناسب برای استقرار در ساختمان‌های چند مستاجره پارک برخوردار باشند. درحالی‌که واحدهای مستقر در مرکز رشد عموماً سال‌های اولیه راه‌اندازی را طی کرده و برای رشد و ورود به بازار فنّاوری، نیاز به حمایت‌های مالی و پشتیبانی مرکز رشد دارند.
پارک فناوری مدرس دارای دو پردیس ۶۰ و ۵۰ هکتاری در شرق و غرب تهران می‌باشد و ازاین‌رو جذابیت بسیار زیادی برای استقرار شرکت‌ها دارد. به‌علاوه این پارک در نزدیکی دو فرودگاه مهرآباد و سپهر قرار دارد و با توجه به قانون منطقه آزاد برای پارک‌ها، واردات مواد اولیه به پارک‌ها معاف از تعرفه گمرکی و مالیات می‌باشد. لذا از این نظر نیز پارک جذابیت مضاعفی برای شرکت‌ها دارد.