مرکز نوآوری و کسب‌وکار جوانه

هدف از اجرای طرح

با توجه به این‌که در دنیای کنونی و به‌خصوص در وضعیت اقتصادی حاکم بر کشور ما ایجاد کسب‌وکار ارزش‌آفرین واقعیتی اجتناب‌ناپذیر است، رویکرد این اکوسیستم کمک به جریان سازی و فرهنگ‌سازی کارآفرینی از نگاهی متفاوت و با ارزیابی و ساخت مدل‌های تجاری جدید کسب‌وکار در کمتر از 6 ماه است.

برای اطمینان از تداوم راه‌اندازی، ضروری است که همه اجزا در یک اکوسیستم به یکدیگر متصل شوند. همه این‌ها از نقاط ضعف و رنج و مشکلات مشتری و بازار شروع می‌شود و منجر به تولید حداقل محصول با استفاده از روش‌های نوین آزمون و یادگیری هسته‌های کاری و فنی خواهد شد.

عوامل کلیدی موفقیت

بزرگ اندیشیدن، تست در مقیاس کوچک، یادگیری سریع، حداقل سرمایه‌گذاری در طراحی و توسعه قبل از تست بازار، انتقال فکر و نیاز به کاربران، توسعه محصول حداقلی قابل‌انعطاف، درک نقاط ضعف و رنج مشتری و نقاط قوت ایده‌های جمع‌آوری‌شده، تغییر مداوم موقعیت‌های رقابتی از طریق نوآوری مداوم، عملکرد سریع

ضرورت

اکوسیستم استارت‌آپ فکتوری به‌منظور ایجاد حلقه‌های نهایی تولید ثروت از علم و دانش و اطمینان از رشد اولیه فناوری‌ها و روندهای تجاری خلق‌شده و همچنین ایجاد خوراک کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت برای پژوهش در دانشگاه راه‌اندازی می‌شود.

به‌این‌ترتیب اساتید دانشگاه، دانشجویان، محققان و جامعه از منافع حاصله از این تعامل منتفع می­شوند. لذا دارایی­های معنوی پژوهشگران دانشگاه یا واحدهای فناور مراکز رشد و فناوری که شامل اختراع، کپی‌رایت، مارک تجاری، دانش فنی و سایر موارد مشابه است می‌توانند در این واحد به بازارهای جهانی عرضه شوند.

در این اکوسیستم تمام روند شتاب‌دهی و فضای کاری مشترک، همچنین متخصصین حرفه‌ای در شاخه‌های ضروری برای شتاب در ایجاد و بلوغ همه به‌صورت یک پروسه کامل انجام می‌شود. در این اکوسیستم تیم یابی، تیم چینی، تحقیقات بازار، مطالعات امکان‌سنجی، مطالعات طرح کسب‌وکار، ملاحظات روان‌شناسانه، ملاحظات جامعه‌شناسانه، ملاحظات هنری، اخذ مجوزها، آموزش‌های لازم برای حضور در بازار، روند بازرگانی، صادرات و واردات، خدمات پس از فروش، تحقیق و توسعه به‌صورت مستقل و همه به‌صورت حرفه‌ای و با استفاده از توانمندی‌های دانشگاه صورت خواهد پذیرفت.

هدف

هدف اول واصلی این مرکز ایجاد ثروت از طریق تولید استارت‌آپ‌ها و در کنار آن آموزش افراد مؤثر در تیم‌ها برای ادامه فعالیت به‌صورت مستقل است. طرح تجاری اصلی این مرکز به‌صورت شراکت در استارت‌آپ‌های تولیدی تعریف می‌شود ولی می‌توان به‌صورت سرویس نیز در قبال قرارداد خدمات ارائه شمود. در این اکوسیستم تمام اجزای فعال به‌صورت برون‌سپاری با افراد یا شرکت‌های مرتبط انجام خواهد شد و هیچ‌گونه استخدام نیرویی در نظر نخواهد بود.

ساختار مرکز

این مرکز با تعریف قراردادهای کاملاً شفاف و بروز که در شرکت‌های بزرگ دنیا در حال انجام است به‌صورت کاملاً پویا و با همکاری شرکت‌های خصوصی و اشخاص حقیقی غیردولتی اداره خواهد شد و فقط مدیریت آن بر عهده پارک علم و فن‌آوری تربیت مدرس خواهد بود.