چهار درس کلیدی از زارا

چهار درس کلیدی از زارا

اورتگا، مالک برند زارا، کسی است که خیلی از پیش‌بینی‌هایش از آینده صنعت مُد به واقعیت پیوسته است. او در مصاحبه با روزنامه وال استریت ژورنال، آینده صنعت مُد را پیش‌بینی و اقداماتی که زارا می‌خواهد بر اساس آن انجام بدهد را تشریح کرده است.

اورتگا معتقد است که شیوع کرونا باعث شد تا سرعت حرکت صنعت مُد به سمت تجارت الکترونیک، افزایش یابد. برای همین، زارا تصمیم گرفته تا ابتدای سال 2022، سهم فروش آنلاین از کل فروش شرکت را به 25 درصد افزایش دهد. این در حالی است که سهم فروش آنلاین از کل فروش شرکت در سال 2020، فقط 14 درصد بود .

برای رسیدن به این هدف، زارا تصمیم گرفته تا اول سال 2022، بیش از 1200 فروشگاه فیزیکی‌اش که معادل 16 درصد کل فروشگاه‌های زارا در سراسر جهان هستند را ببندد و صرفه‌جویی حاصل از آن را در توسعه فروش آنلاین هزینه کند.

اورتگا معتقد است اگر بتواند به این هدف خود برسد، زارا تمام محصولاتش را در فصل مربوطه می‌فروشد و در نتیجه، مجبور نمی‌شود آنها را در حراجی‌های آخر فصل و باقیمت کمتر بفروشد. این در حالی است که نرخ فروش محصولات در فصل مربوطه، در صنعت مُد حدود 60 درصد است.

زارا حرکت به سمت فروش آنلاین را از 2012 آغاز کرده و تاکنون نزدیک به 6 میلیارد یورو برای این منظور هزینه کرده است. این سرمایه‌گذاری باعث شده تا زارا درزمینهٔ فروش آنلاین از تمام رقبای دیگرش جلوتر باشد.

رفتار زارا چهاراصل مهم را به ما یادآوری می‌کند

  • شرکت‌های حرفه‌ای هیچ‌وقت به هیچ‌کدام از ابعاد مدل کسب‌وکارشان وفادار نیستند و مدل کسب‌وکارشان را بر اساس شرایط روز تغییر می‌دهند، چون به‌خوبی می‌دانند شرکت‌های زرنگ، خودشان را با دنیا وفق می‌دهند، و شرکت‌های کم‌هوش، سعی می‌کنند دنیا را با خودشان تطبیق بدهند
  • امروزه، سرعت تغییرات به حدی زیاد شده که چیزی به نام مزیت رقابتی پایدار وجود ندارد و شرکت‌ها باید خیلی سریع از یک مزیت رقابتی به مزیت رقابتی دیگری بروند. شاید روزی داشتن بیش از 7200 فروشگاه در سراسر جهان، مزیت رقابتی اصلی زارا بود، اما امروزه باید این مزیت رقابتی را کنار بگذارد و سراغ مزیت رقابتی فروش آنلاین برود
  • پیش‌بینی آینده به‌تنهایی کافی نیست، بلکه باید آن را به یک استراتژی تبدیل و برای اجرای آن سرمایه‌گذاری کنیم
  • اگر می‌خواهیم در بازار بمانیم، باید آینده بازار را خیلی دقیق و قبل از تمام رقبایمان، پیش‌بینی کنیم
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *