تکنو پارک ها در کازان

چگونه تکنو پارک‌ها با تکنولوژی بالا در کازان و نابرژنی چلنی سازماندهی می‌شوند

انجمن پارک‌های فناوری روسیه، نتایج سومین رتبه‌بندی ملی تکنو پارک‌های این کشور را جمع‌بندی و بیان کرده است. این انجمن در این بیانیه ارزیابی عملکرد و جذابیت سرمایه‌گذاری سایت‌ها را برای توسعه شرکت‌ها با فناوری پیشرفته به این صورت جمع‌بندی و ارائه کرده است که از بهترین پارک‌های فناوری در روسیه می‌توان به تکنو پارک در حوزه فناوری‌های پیشرفته یعنی IT-parks کازان و نابرژنیه چلنی اشاره کرد.

تکنو پارک ساخته شده در کازان در سال 2009 افتتاح شد و این مجموعه شامل سه ساختمان است: دو سازه بازسازی شده از یک پادگان سابق و یک ساختمان پنج طبقه مدرن.

در طول جنگ جهانی دوم، محدوده پارک IT توسط نظامیان اتحاد جماهیر شوروی تاتار مورد استفاده قرار گرفت. بیش از 700،000 نفر از اینجا به جبهه رفتند و 350،000 نفر دیگر برنگشتند. این فصل از تاریخ توسط یک لوح یادبود بر روی دیوارهای پارک فناوری اطلاعات جاودانه شده است.

جالب‌ترین طبقه، طبقه دوم ساختمان در پارک استريا؛ پل‌هایی که ساختمان اصلی را به ساختمان‌های پادگان سابق متصل می‌کنند.

مرکز اطلاعات

این تکنو پارک، مرکز داده (مرکز پردازش داده) مخصوص به خود را دارد که به‌عنوان Tier III در سیستم طبقه‌بندی بین‌المللی مؤسسه آپتایم  ثبت و معتبر شده است.

 در کل دارای 1000 مترمربع اتاق کامپیوتر است که امکان نصب حداکثر 300 استاک  را دارا است. مرکز داده دارای دو ورودی انرژی با ظرفیت 2.5 مگاوات است؛ تجهیزات فعال باتوجه‌به اصلN+1 کپی می‌شوند.

همچنین این مرکز داده مجهز به سیستم‌های دسترسی بیومتریک است که این مرکز، امنیت تأسیسات را تضمین و دسترسی غیرمجاز را محدود می‌کند. به لطف استانداردها، ایمنی بالا و تخصصی که این مرکز داده در اختیار دارد، میزبان سیستم‌های اطلاعاتی ایالتی، مقامات اجرایی فدرال و منطقه‌ای است و 20 شرکت از این خدمات استفاده می‌کنند.

بیش از یک‌بار در طول مسابقات مهم بین‌المللی ورزشی که در کازان، پایتخت تاتارستان برگزار شد، از مرکز داده این پارک برای اطمینان از عملکرد بی‌وقفه سیستم‌های اطلاعاتی رویدادها استفاده شده است و در بیست و هفتمین جشنواره تابستانی در سال 2013 و شانزدهمین دوره مسابقات جهانی آبزیان فینا  در سال 2015 سرورها، سیستم‌های ذخیره اطلاعات، تجهیزات شبکه پایگاه داده‌ها و ابزارهای امنیت اطلاعات را در آن مکان مستقر کردند.

ساکنان (افراد و شرکت‌های مستقر در ناحیه)

دفاتر شرکت‌های بزرگ فناوری اطلاعات در پارک علم و فناوری قرار دارند. در میان آنها غول‌های این صنعت مانند مایکروسافت ، ابی ال اس  آکرونیس ، آی سی ال کی پی او بی سی ، فیکس  و دیگر شرکت‌ها از ساکنان این ناحیه هستند.

ساکنان پارک علم و فناوری پروژه‌ها را در 60 منطقه روسیه و 16 کشور اجرا می‌کنند. کل درآمد ساکنان پارک فناوری اطلاعات در سال 2016 به 9 میلیارد روبل رسید.

در میان این ساکنان، داستان‌های هیجان انگیزی دربارة موفقیت و رشد شرکت‌های آی تی آینده‌دار تنها با استفاده از یک استارت‌آپ کوچک وجود دارد.

به‌عنوان‌مثال، آوتودوریا . این شرکت درحال‌توسعه سیستمی برای اندازه‌گیری سرعت متوسط وسایل نقلیه در طول بزرگراه اختراع کرد.

 این شرکت با دولت جمهوری تاتارستان قراردادی منعقد کرد و پروژه آن قبلاً در 23 منطقه روسیه اجرا شده است. یا Click-Storm، یک زیرساخت eSports که به شما امکان ایجاد یک تورنمنت را می‌دهد که می‌توانید بازی کنید یا یک تیم پیدا کنید.

 Click-Storm در حال حاضر بیش از 1000 مسابقه آنلاین و شش جشنواره بازی برگزار کرده است و تا الان 80000 بازیکن در سیستم‌عامل ثبت شده‌اند.

امروزه بسیاری از شرکت‌های فناوری اطلاعات در تاتارستان آرزو دارند که ساکن پارک IT شوند. به‌هرحال، این نه‌تنها به معنی معتبر بودن است، بلکه شرایط و فرصت‌های ایده‌آل برای یک فعالیت مؤثر علمی، فنی و ابتکاری فراهم کرده است.

برای مثال: زیرساخت‌های پیشرفته و تجهیزات مدرن؛ مشارکت در برنامه‌های حمایتی – نوآوری جمهوری تاتارستان و فدراسیون روسیه؛ امکان شرکت در رویدادهایی که در پارک فناوری اطلاعات و همچنین سایر نقاط جمهوری تاتارستان و فدراسیون روسیه برگزار می‌شود؛ کمک در ارتقاء محصولات، کالاها و خدمات ساکنان از جمله صلاحیت‌های این پارک در روسیه و خارج از کشور است.

تکنو پارک ها در کازان

مراکز رشد تجاری

علاوه بر دفاتر اقامتگاه، یک مرکز رشد تجاری در طبقه سوم پارک IT وجود دارد. اگر مرکز داده مغز پارک آی تی باشد، مراکز رشد، قلب پارک علم و فناوری است. این مراکز دارای یک فضای ویژه و اتمسفر جوان هستند که با نسل ایده‌های نو و آینده‌دار متناسب است.

برای اینکه بتوانید ساکن مراکز رشد تجاری شوید، یک پروژه باید توسط جامعه متخصصان انتخاب شود. این انتخاب چهار بار در سال انجام می‌شود. هنگام ارزیابی پروژه‌ها با تکنولوژی پیشرفته، کارشناسان از معیارهای مختلفی استفاده می‌کنند:

  • میزان جذابیت سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران خارجی و غیره
  • امکان تکمیل فنی پروژه در 1 تا 2 سال
  • امکان‌پذیری مدل کسب‌وکار

در دسترس بودن تیم

به مدت یک سال، مراکز رشد کسب‌وکار، امتیازاتی را برای شرکت‌ها در نظر می‌گیرند. امتیازاتی مانند در اختیار قراردادن یک مربی باتجربه و انواع خدمات سازمانی و مشاوره‌ای (حسابداری، حقوقی، بازاریابی و غیره) و همچنین کمک به جذب سرمایه‌گذاری‌های نوپای خود.

همکاری کاملاً ثابت با 80 صندوق سرمایه‌گذاری دارند و از مشاوران و راهنمایان تجاری مربوط به مسائل به سرمایه‌گذاری کمک می‌گیرند. به‌هرحال، در مدت 6 سال، شرکت‌های نوپای این پارک‌ها بیش از 650 میلیون روبل جذب کرده‌اند.

وجود فضای کار مشترک در پارک IT به شرکت‌های نوپا در توسعه تجارت خود کمک می‌کند: برخی از آن‌ها مرکز رشد را جایی فقط به‌عنوان یک محل کار اضافی برای کارمندانشان در نظر می‌گیرند، درحالی‌که دیگر افراد، اعضای جدید تیم یا مربیان حرفه‌ای را در میان این کارمندان پیدا می‌کنند.

IT هتل

جالب‌ترین طبقه، طبقه دوم ساختمان در پارک است. پل‌هایی که ساختمان اصلی را به ساختمان‌های پادگان سابق که قبلاً به آنها اشاره کردیم متصل می‌کنند.

 در خارج ساختمان، همه چیز بسیار دست‌نخورده به نظر می‌رسد، اما در داخل ساختمان، یک هتل سه ستاره IT مدرن وجود دارد. برای اقامت در این هتل نیاز نیست که حتماً از ساکنانresident)) تکنوپارک باشید و هرکسی  می تواند در این هتل اقامت داشته باشد.

 هتل IT از 53 اتاق در رده های مختلف، از اقتصادی گرفته تا سوئیت و استودیو تشکیل شده است. ازآنجاکه اقامت در این هتل فرصت منحصربه‌فردی است برای تجربه حضور در مرکز تاریخی کازان و ارتباط هم‌زمان با دنیای فناوری پیشرفته، این هتل محبوبیت زیادی دارد.

 7000 نفر از مناطق مختلف روسیه و همچنین نمایندگان زیادی از اروپا، کشورهای CIS و آسیا در سال 2016 در هتل IT اقامت داشتند. رتبه‌بندی این هتل در سایت booking.com  عدد  8.6 بوده است و از لحاظ کیفیت پذیرش مهمانان جایزه بهترین هتل را از TripAdvisor دریافت کرده است.

آکادمی فناوری اطلاعات

در سال 2016 آکادمی دوم در کازان افتتاح شد. آکادمی فناوری اطلاعات، آموزش ویژه‌ای را باتوجه‌به استانداردهای بین‌المللی و همراه با بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری اطلاعات برای جوانان طراحی کرده است.

به‌منظور آموزش زاکربرگ های آینده، دوره‌های تخصصی برای کودکان در زمینه برنامه‌نویسی Scratch و Java، انیمیشن دوبعدی، طراحی گرافیک، بازی‌های رایانه‌ای، طراحی سه‌بعدی، ضرب و رباتیک برگزار شده است.

در طول تعطیلات مدرسه، دانش‌آموزان می‌توانند در دوره‌های توسعه عمومی آیلند شرکت کنند، به هر یک از آنها این امکان داده می‌شود که مانند یک برنامه‌نویس، توسعه‌دهنده یا هنرمند عمل کنند.

کوانتوریوم

تکنوپارک کودکان کوانتوریوم ، جایی برای پرورش نسل جدیدی از دانشمندان و مهندسان است که از همان ابتدای تحصیل در حال آموزش دیدن هستند و تقریباً همه می‌توانند برای این دوره‌ها اقدام کنند.

سالانه بیش از 1700 کودک از طریق برنامه‌های آموزشی در کارگاه‌ها شرکت می‌کنند. در سال 2016، سی دانش‌آموز کوانتوریوم در مسابقات جهانی و بین‌المللی برنده شدند و در سال 2017، دانش‌آموزان 14 بار با پیروزی و کسب جایزه در مسابقات منطقه‌ای و گسترده روسیه، موفقیت کسب کردند.

جمع‌بندی

درواقع پارک فناوری اطلاعات نه‌تنها جامعه‌ای حرفه‌ای از شرکت‌های موفق فناوری اطلاعات است بلکه خدمات گسترده‌ای برای شرکت‌ها از هر حوزه‌ای ارائه می‌دهد. اگر شما نیاز به ایجاد و اجرای یک راه‌حل جدید برای تجارت خود دارید، پس باید به مرکز توسعه فناوری اطلاعات بروید.

اگر می‌خواهید از دانش خود محافظت کنید، مرکز مالکیت معنوی منتظر شماست. اگر می‌خواهید شرکت‌های نوپایی را به شرکت خود جذب کنید، مرکز رشد کسب‌وکار یک برنامه شتاب‌دهنده را برای شما سازمان‌دهی می‌کند.

منابع ·

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *