تجربه‌های منتخب سیاست‌گذاری علم، فناوری و نوآوری

چگونه می‌توانیم راه‌حلی بیابیم که در ارتباطات اجتماعی، برای همه اشخاص راضی‌کننده باشد و ما را به تفاهم برساند؟

نویسندگان کتاب راهبرد دلفینی کلید این امر را تنها در همکاری و انعطاف‌پذیری می‌دانند؛ آن‌ها معتقدند که به‌طورکلی، انسان‌ها را همانند موجودات دریایی می‌توان به ۳ طبقه تقسیم می‌شوند: ماهی‌های کپور، کوسه‌ها و دلفین‌ها.

دسته اول

ماهی‌های کپور که همیشه ماهی‌های قربانی‌اند‌؛ زیرا توسط دیگر ماهی‌ها خورده می‌شوند.
برخی از انسان‌ها نیز چنین‌ هستند؛ آن‌ها کم‌وبیش و برحسب مورد، قربانی این یا آن چیز، این یا آن مسئله، این یا آن شخص می‌شوند و حتی ممکن است قربانی روابط غلط و تفکرات منفی خود شوند.

دسته دوم

کوسه‌ها هستند، برای کوسه‌ها هر نوع ماهی، دشمن و یک وعده غذایی بالقوه است. آن‌ها از روش برنده- بازنده استفاده می‌کنند این یعنی برای اینکه من برنده شوم‌ تو باید بازنده باشی.

دسته سوم

دلفین‌ها نوع دیگری از حیوانات دریایی هستند؛ این پستانداران آبزی باهوش دارای روحیه همکاری هستند و در ارتباطات خود شیوه برنده- برنده را برگزیده‌اند؛ دلفین هیچ کمبودی ندارد و می‌خواهد که همه‌چیز را با همگان تقسیم کند. اگر یک دلفین زخمی شود، 4 دلفین دیگر او را همراهی می‌کنند تا خود را به گروه برساند.

در سن‌دیگو (San Diego) پژوهشگران 95 کوسه و 5 دلفین را به مدت یک هفته در استخر بزرگ رها کرده و به مطالعه حالات رفتاری آن‌ها پرداختند. ابتدا کوسه‌ها به یکدیگر حمله کردند و در این تهاجم تعداد زیادی از آن‌ها نابود شدند، سپس به دلفین‌ها حمله‌ور شدند. دلفین‌ها فقط می‌خواستند با آن‌ها بازی کنند ولی کوسه‌ها بی‌وقفه به آن‌ها حمله می‌کردند.

سرانجام دلفین‌ها به‌آرامی کوسه‌ها را محاصره کرده و هنگامی‌که یکی از کوسه‌ها حمله می‌کرد آن‌ها به ستون فقرات پشت یا دنده‌هایش می‌کوبیدند و آن‌ها را می‌شکستند. به‌این‌ترتیب کوسه‌ها یکی بعد از دیگری کشته می‌شدند؛ پس از یک هفته 95 کوسه مرده و 5 دلفین زنده درحالی‌که باهم زندگی می‌کردند در استخر دیده شدند.

در دنیای کوسه‌ای، برای برنده شدن دیگران یا باید بمیرند و یا ببازند؛ اما در دنیای دلفینی، انعطاف وجود دارد و سرشار از تشخیص‌های پربار است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *