روند رو به رشد هوش مصنوعي در گارتنر 2019

روند رو به رشد هوش مصنوعي در گارتنر 2019

پارک علم و فناوری خراسان مقاله‌ای در خصوص هوش مصنوعی در گارتنر 2019 ( شرکت پژوهشی و مشاوره آمریکایی است که در زمینه ارائه خدمات برون‌سپاری، تحقیق و پژوهش و مشاوره فناوری اطلاعات فعالیت می‌نماید)  جمع‌آوری کرده است که در ادامه به بخشی از آن می‌پردازیم.

روند رو به رشد هوش مصنوعی (Artificial Intelligence=AI) در گارتنر 2019

در اوایل سال 2019، گارتنر چرخه جدید جذابیت فناوری را برای هوش مصنوعی منتشر کرد. پذیرش AI توسط کسب‌وکارها رشد قابل‌توجهی را تجربه می‌کند. بدین ترتیب طبق نظرسنجی سال 2019 Gartner، تعداد سازمان‌هایی که از هوش مصنوعی استفاده نموده‌اند از ۴ درصد تا 1۴ درصد بین سال‌های 2018 و 2019 افزایش‌یافته است. بااین‌حال، تاکنون تنها دو فناوری هوش مصنوع (graphic processor unit) (GPU accelerators) و شناسایی گفتار (Speech Recognition) به مرحله فلات بهره‌وری یا جایگاه واقعی فناوری در بازار رسیده‌اند. اکثریت فناوری‌ها در مرحله اول منحنی یعنی (Technology Trigger) یا محرک فناوری قرار دارند که با هیجان و تجربه زیادی همراه است.

شکل زیر 15 روند برتر در مجموعه داده‌های بررسی‌شده در سال 2019 به‌جز حوزه‌های دربرگیرنده فناوری‌هایی همچون یادگیری عمیق و یادگیری ماشین است.

روند رو به رشد هوش مصنوعي در گارتنر 2019

هوش مصنوعی در صنعت

نمودار زیر نشان می‌دهد که چگونه ترندهای مطرح‌شده با صنایع مختلف B2B و B2C در ارتباط هستند.

روند رو به رشد هوش مصنوعي در گارتنر 2019

حال به برخی از این موارد نگاه دقیق‌تری بیاندازیم:

 • بینایی کامپیوتری یا بینایی ماشین به‌شدت با صنعت خودرو مرتبط است؛ تا جاییکه این فناوری به یکی از مهم‌ترین اجزای ماشین‌های خودران و یا دستیار راننده تبدیل‌شده است.
 • وسایل نقلیه خودران در تحلیل ما، وسایل نقلیه خودکار لزوماً خودرو نیستند، بلکه شامل دستگاه‌های هوافضا مانند هواپیماهای بدون سرنشین و ربات‌های فضایی نیز هستند. درنهایت، صنعت ساخت‌وساز درحال‌توسعه خودروهای بسیار تخصصی است.
 • هنگامی‌که رایانه‌های سنتی ازنظر قدرت پردازش به محدودیت‌های خود نزدیک می‌شوند، Quantum Computing (پردازش کوانتومی)توجه شمارا به خود جلب می‌کند. محاسبات کوانتومی به‌طور گسترده در حوزه هوافضا، جایی که از آن برای رفع چالش‌های پیچیده فیزیک پرواز استفاده می‌شود، مورداستفاده قرار می‌گیرد، در حال حاضر ارتباط بالای هوش مصنوعی با صنعت انرژی به علت کاربردهای احتمالی آن در این صنعت خیلی کم است؛ همین ارتباط کم نیز ناشی از این است که محاسبات کوانتومی خود به‌عنوان راه‌حلی برای انرژی در آینده پیش‌بینی‌شده است.
 • خودکار سازی رباتیک فرآیندها (RPA) که به‌وسیله ربات‌های مجازی یا نرم‌افزار انجام می‌شود که در مقابل ربات‌های فیزیکی که در ساخت و تولید استفاده می‌شود قرار دارد. خودکارسازی رباتیک فرآیندها در صنایع خدمات مالی یا مدیریت پول فعالیت می‌کنند؛ بسیار ضروری است. تا جاییکه RPA روتین‌هایی از قبیل تعیین اعتبار، تأیید و کشف تقلب در امور مالی را خودکار می‌کند.
  رابط کاربری مکالمه‌ای Conversational UI مخصوصاً برای صنایع B2C مانند سرگرمی، مد و خرده‌فروشی اهمیت دارند. رابط کاربری مکالمه‌ای تجربه‌های ساده از یک چت‌بات است که قابلیت پردازش زبان به‌صورت طبیعی را دارد و ویژگی‌های صحبت کردن با یک انسان واقعی را شبیه‌سازی می‌کند. به گفته گارتنر، رابط مکالمه یکی از فناوری‌هایی است که بیشترین تأثیر و دگرگونی را در یک چشم‌انداز کوتاه‌مدت دارد.

موارد استفاده هوش مصنوعی

همان‌طور که بیشتر ما تجربه کرده‌ایم، آزمایش‌ها هوش مصنوعی به‌ویژه در حوزه خدمات مشتری محبوب هستند. به‌خصوص در B2C بیشتر درخواست‌های مشتری را می‌توان به‌طور تقریبی به تعداد متناهی از بسته‌ها طبقه‌بندی کرد، درنتیجه یک شرایط مناسب برای ایجاد و خودکارسازی داده فراهم می‌شود. اکثر تعاملات مشتریان از زبان استفاده می‌کنند و تمام گرایش‌های مربوط به پردازش زبان NLP، Chatbots، تشخیص گفتار، Assistants مجازی و Conversational UIs در این حوزه برجسته هستند. با درجه کوچک‌تر، ارتباط این تکنولوژی‌ها هم برای بازاریابی و جذب مشتری به‌طورکلی قابل‌مشاهده است.

محاسبات کوانتومی به‌شدت با تولید مرتبط است. مطابق گفته IBM تولید یکی از مهم‌ترین ذینفعان اولیه این فناوری است. محاسبات کوانتومی می‌تواند وظایف مهمی مانند کشف شیمیایی، شبیه‌سازی برای توسعه محصول و بهینه‌سازی زنجیره تأمین را افزایش دهد.

هوش افزوده چیست؟ باید در نظر داشت که هوش افزوده یک مفهوم نسبتاً انتزاعی است که عمدتاً برای برقراری ارتباط استفاده می‌شود و همچنین به ما اطمینان خاطر می‌دهد که در آینده هوش مصنوعی بجای جایگزین شدن باهوش انسان(هوش انسان‌ها را تقویت می‌کند. در بخش مقابل، هوش مصنوعی عمومی- هوش ماشین‌آلات- که قادر به یادگیری هر نوع کار فکری که قبلاً توسط انسان‌ها انجام می‌شد، است.

نگاهی به نمودار گارتنر در حوزه هوش مصنوعی، سال 2019

آخرین چرخه Hype Gartner برای هوش مصنوعی، محبوبیت رو به رشد(AutoML automatic mashine learning ) برنامه‌های هوشمند، پلتفرم هوش مصنوعی به‌عنوان یک شبکه یا خدمات ابری را نشان می‌دهد که درنتیجه شرکت‌ها تطابق خود را باهوش مصنوعی افزایش داده‌اند. شکل زیر چرخه Hype Gartner برای هوش مصنوعی در سال 2019 را نشان می‌دهد.

روند رو به رشد هوش مصنوعي در گارتنر 2019

چگونه شرکت‌ها در تلاش‌اند تا هوش مصنوعی را برای بهبود فرآیندهایشان درزمانی که مدل‌های کسب‌وکار جدید تکنولوژی‌های زیر را شامل می‌شوند، استفاده کنند

 • خدمات رایانش ابری، خدمات ابری هوش مصنوعی خدمات میزبانی هستند که به تیم‌های توسعه اجازه می‌دهند تا مزایای ذاتی دریادگیری ماشین و هوش مصنوعی را ترکیب کنند.
 •  یادگیری ماشین خودکار قابلیت خودکارسازی فرآیند ساخت، استقرار و مدیریت مدل‌های یادگیری ماشین را دارا هست.
 • هوش افزوده‌شده یک مدل همکاری انسانی متشکل از افراد و هوش مصنوعی AI است که برای افزایش عملکرد شناختی، ازجمله یادگیری، تصمیم‌گیری و تجربیات جدید همکاری می‌کنند.
 • هوش مصنوعی قابل توصیف هوش مصنوعی قابل توصیف یا Explainable AI، به هوش مصنوعی گفته می‌شود که تصمیم‌ها و اقدامات آن به‌راحتی توسط انسان قابل‌درک باشد. تابه‌حال در تمامی الگوریتم‌های هوش مصنوعی که دیده‌ایم، تصمیم‌ها و اقدامات داخل یک Black Box تعریف و ساخته می‌شدند درحالی‌که در XAI، تصمیم‌ها و اقدامات در هر مرحله توسط انسان قابل‌درک هستند، به‌طوری‌که می‌تواند علت تعریف هر تصمیم را توضیح دهد. اکنون می‌بینیم که این مفهوم به هوش تجاری نیز راه‌یافته است و اکثر توسعه‌دهندگان به دنبال به‌کارگیری آن در این حوزه هستند.
 • هوش مصنوعی لبه به استفاده از تکنیک‌های هوش مصنوعی تعبیه‌شده در نقاط پایانی اینترنت اشیا، دریچه‌ها و دستگاه‌های لبه اشاره دارد که به کاربردهای مختلفی از وسایل نقلیه خودکار تا تجزیه‌وتحلیل جریانی اشاره دارند.
 • یادگیری تقویتی، پتانسیل اصلی در صنایع خودکارسازی و صنعت بازی است و همچنین پتانسیل لازم برای پیشرفت قابل‌توجه در رباتیک، مسیریابی وسایل نقلیه، تدارکات (لجستیک) و دیگر سناریوهای کنترل صنعتی را دارا است.
 • محاسبات کوانتومی، محاسبه کوانتومی پتانسیل ایجاد مشارکت‌های قابل‌توجهی در زمینه‌های بهینه‌سازی سیستم‌ها، یادگیری ماشین، رمزنگاری، کشف دارو و شیمی آلی را دارد. اگرچه خارج از افق برنامه‌ریزی اکثر شرکت‌ها، محاسبات کوانتومی می‌تواند اثرات استراتژیک در کسب‌وکار یا عملیات کلیدی داشته باشد.
 • AI Marketplaces، گارتنر یک بازار هوش مصنوعی را به‌عنوان یک مکان قابل‌دسترسی آسان تعریف می‌کند که توسط یک زیرساخت فنی پشتیبانی می‌شود که انتشار، مصرف و صدور الگوریتم‌های قابل‌استفاده مجدد را تسهیل می‌کند. برخی از مکان‌های بازار در یک سازمان برای حمایت از اشتراک داخلی الگوریتم‌های از پیش‌ساخته در بین دانشمندان داده استفاده می‌شود.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *