شرکت خدمات فناوری و مالی کره جنوبی

برنامه‌های سیاستی شرکت خدمات فناوری و مالی کره جنوبی

مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مقاله‌ای برنامه‌های سیاستی شرکت خدمات فناوری و مالی کره جنوبی برای حمایت از شرکت‌های کوچک و متوسط و استارت‌های فناوری را بررسی کرده است که در ادامه به بخشی از آن می‌پردازیم.

خلاصه مديريتي

شركت خدمات فناوري و مالي كره جنوبي در يكم آوريل سال 1989 و باهدف تسهيل تأمین مالي نوآوري در شرکت‌های كوچك و متوسط و نقش‌آفرینی در رشد اقتصاد ملي تأسیس شد. شركت خدمات فناوري و مالي كره جنوبي يك شركت غيرانتفاعي و نیمه‌دولتی است كه در حال حاضر زیر فعالیت می‌کند.

مهم‌ترین خدمات (MSS) نظر وزارت شرکت‌های كوچك و متوسط و استارتاپ‌ها اين شركت عبارت‌اند از: اعطاي ضمانت اعتباري، ارزيابي فناوري، سرمایه‌گذاری سهام، انتقال فناوري، خدمات آموزش و مشاوره و خدمات اعطاي گواهينامه. چشم‌انداز اين شركت عبارت است از: شريك راهبردی شرکت‌های كوچك و متوسط فناور و رهبر جهانی تأمین مالی فناوری و نوآوری.

از اهداف كلیدی این شركت می‌توان به این موارد اشاره كرد: تنوع‌بخشی به حمایت از شرکت‌های كوچك و متوسط؛ ایجاد یك مركز تأمین مالی خلاق؛ اعتباربخشی به ارزیابی فناوری؛ حمایت از ایجاد اشتغال؛ راهبری انقلاب صنعتی چهارم؛ ایجاد پلتفرمی برای رشد مبتنی بر نوآوری. این شركت از زمان تأسیس تاكنون نقش بی‌بدیلی در تأمین مالی توسعه فناوری و ارتقای رقابت‌پذیری شرکت‌های كوچك و متوسط كره بازی كرده است، به‌طوری‌که تاكنون حدود 323 تریلیارد

وون كره (حدود 320 میلیارد دلار) ضمانت اعتباری به شرکت‌های كوچك و متوسط فناوری محور اعطا كرده است كه علیرغم قابلیت‌های فناورانه و پتانسیل تجاری بالا، دسترسی محدودی به وثیقه دارند. بعلاوه، این شركت موفق شده است تا یك پلتفرم جامع برای تأمین مالی فناوری ایجاد نماید كه به‌واسطه آن حمایت‌های شركت از کسب‌وکارهای كوچك و متوسط فراتر رفته و شامل استارتاپ‌های فناور، کسب‌وکارهای خطرپذیر و کسب‌وکارهای نوآور می‌شود. شركت خدمات فناوری و مالی كره جنوبی دارای شش برنامه اصلی است كه در ادامه به تشریح آن‌ها پرداخته می‌شود.

 • برنامه ضمانت اعتباری
 • برنامه ارزیابی فناوری
 • سرمایه‌گذاری سهام
 • برنامه انتقال فناوری
 • برنامه مشاوره و آموزش

توصیه‌های سیاستی

 • متناسب‌سازی حمایت‌ها با نتایج ارزیابی فناوری شرکت‌ها

در كشور ما و بر اساس آیین‌نامه ارزیابی شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان، كلیه شرکت‌هایی كه برای بهره‌مندی از مزایا و حمایت‌های قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان اقدام می‌کنند به یكی از این چهار دسته تقسیم می‌شوند: نوپای نوع یك، نوپای نوع دو، تولیدی نوع یك و تولیدی نوع دو (صنعتی). بر این اساس، شرکت‌ها تأیید صلاحیت شده می‌توانند از همه مزایای موجود در قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بهره‌مند شوند.

 • مشروط كردن حمایت‌ها به ایجاد قابلیت‌های فناورانه و كسب ارزش بازار

از ویژگی‌های متمایزكننده و نقاط قوت شركت خدمات فناوری و مالی كره جنوبی به‌عنوان سازمان تأمین مالی توسعه فناوری و نوآوری این است كه كلیه حمایت‌ها و برنامه‌های خود را برمبنای نتایج و خروجی‌های ارزیابی فناوری انجام می‌دهد.

 • لزوم به‌روزرسانی و ویژه سازی سیستم‌ها و روش‌های ارزیابی فناوری
 • ارزش‌گذاری فناوری‌ها پیش‌نیاز تبادل فناوری آسان و اثربخش
 • توجه هم‌زمان به كمیت و كیفیت کسب‌وکارهای خطرپذیر و نوآور
 • بانک‌ها و مؤسسات مالی به‌عنوان موتور محرك نوآوری و توسعه فناوری
 • توجه ویژه به شرکت‌های نوپا و استارتاپ‌های فناور
 • حمایت از توسعه فناوری و نوآوری در حوزه‌های خاص
 • تشویق و حمایت از ایجاد اشتغال

معرفی شركت خدمات فناوری و مالی كره جنوبی

شركت خدمات فناوری و مالی كره جنوبی در یكم آوریل سال 1989 و باهدف تسهیل تأمین مالی نوآوری در شرکت‌های كوچك و متوسط و نقش‌آفرینی در رشد اقتصاد ملی تأسیس شد. شركت خدمات فناوری و مالی كره جنوبی یك شركت غیرانتفاعی و نیمه‌دولتی است كه در حال حاضر زیر فعالیت می‌کند. مهم‌ترین خدمات (MSS) نظر وزارت شرکت‌های كوچك و متوسط و استارتاپ‌ها این شركت عبارت‌اند از: ضمانت اعتباری، ارزیابی فناوری، سرمایه‌گذاری سهام، انتقال فناوری، اعطای گواهینامه و آموزش و مشاوره شركت خدمات فناوری و مالی كره جنوبی در ابتدا به‌عنوان یك موسسه ضمانت اعتباری تأسیس شد.

شركت خدمات فناوری و مالی كره جنوبی در ابتدا به‌عنوان یك موسسه ضمانت اعتباری تأسیس شد تا بتواند مشكلات مالی پیش روی شرکت‌های كوچك و متوسط فناوری محور بااعتبار محدود را برطرف كند. شركت خدمات فناوری و مالی كره جنوبی توانست با موفقیت سیستم رتبه‌بندی فناوری خود و سایر روش‌های ارزیابی فناوری را به‌منظور بهبود پایداری کسب‌وکارها، كاهش ریسک‌های مرتبط با پروژه‌های فناورانه و همچنین تعیین ارزش دارایی‌های نامشهود متعلق به شرکت‌های كوچك و متوسط با موفقیت توسعه دهد. مأموریت و هدف پایه شركت خدمات فناوری و مالی كره جنوبی در شکل زیر نمایش داده‌شده است.

شرکت خدمات فناوری و مالی کره جنوبی
 • اهداف راهبردی و اقدامات كلیدی
  تنوع‌بخشی به حمایت از شرکت‌های كوچك و متوسط و استارتاپ‌ها، ایجاد یك مركز تأمین مالی خلاق، اعتباربخشی به ارزیابی فناوری، رشد پایدار با مدیریت باثبات، حمایت از ایجاد اشتغال، راهبری انقلاب صنعتی چهارم، ایجاد پلتفرمی برای رشد مبتنی بر نوآوری و تقویت قابلیت‌های مشتری محور برای آینده
 • خدمات اصلی و مكمل
  ضمانت اعتباری، ارزیابی فناوری، سرمایه‌گذاری سهام، انتقال فناوری، خدمات آموزش و مشاوره و خدمات اعطای گواهینامه
 • منابع مالی
  شركت خدمات فناوری و مالی كره جنوبی یک‌نهاد غیرانتفاعی است كه برای رفع محدودیت‌های اعتباری و مالی شرکت‌های كوچك و متوسط كره توسط دولت تأمین مالی می‌شود سهم دولت و سهم مؤسسات مالی در تأمین منابع مالی شركت خدمات فناوری و مالی كره جنوبی بین سال‌های 2008 تا 2017 در شكل زیر نمایش داده‌شده است.
شرکت خدمات فناوری و مالی کره جنوبی
 • مشتریان كلیدی
  کسب‌وکارهای كوچك و متوسط سنتی، کسب‌وکارهای نوآور، استارتاپ‌های فناور، شرکت‌های تحقیق و توسعه و کسب‌وکارهایی كه با فناوری‌های سطح بالا نظیر صنایع با موتورهای رشد جدید شامل فناوری سبز
 • نمودار سازمانی
  نمودار سازمانی شركت خدمات فناوری و مالی كره جنوبی در شكل زیر نمایش داده‌شده است.
شرکت خدمات فناوری و مالی کره جنوبی

برنامه ضمانت اعتباری

 • مروری بر برنامه
  برنامه ضمانت اعتباری شركت خدمات فناوری و مالی كره جنوبی برای كمك به شرکت‌های كوچك و متوسط نوپا طراحی‌شده است كه علیرغم برخورداری از قابلیت‌ها و شایستگی‌های فناورانه به اعتبارات مالی لازم دسترسی ندارند. شركت خدمات فناوری و مالی كره جنوبی به ضمانت اعتباری این شرکت‌ها اقدام می‌کنند، مادامی‌که پروژه‌های فناورانه آن‌ها ازنظر ارزیابی فناوری قابل‌قبول باشد.
 • ویژگی‌های كلیدی برنامه ضمانت اعتباری
  رویكرد نظام‌مند در اعطای ضمانت، استفاده از سیستم رتبه‌بندی فناوری در تصمیم‌گیری در زمینه، مشتریان كلیدی
 • رویه اجرایی اعطای ضمانت اعتباری
  رویه اجرایی اعطای ضمانت اعتباری شركت خدمات فناوری و مالی كره جنوبی در شكل زیر نمایش داده‌شده است.
شرکت خدمات فناوری و مالی کره جنوبی
 • انواع تسهیلات برنامه اعطای ضمانت اعتباری
  ضمانت برای اخذ وام‌های بانكی، ضمانت برای تعهد پرداخت، ضمانت اخذ وام از مؤسسات مالی غیر بانكی، ضمانت انتشار اوراق قرضه شركتی، ضمانت خرید اوراق قرضه شركتی، ضمانت صورتحساب تجاری و ضمانت عملكرد
 • میزان تسهیلات ضمانت اعتباری
  به‌طورکلی حداكثر ضمانت اعتباری به ازای هر شركت 3 میلیون وون كره است. البته در این زمینه استثنائاتی هم وجود دارد.
 • برنامه‌های ضمانت ویژه
  برنامه ضمانت شرکت‌های نوپا و تازه تأسیس، برنامه شرکت‌های در حال رشد، برنامه نوآوری‌های فناورانه و ایجاد اشتغال
 • میزان ضمانت اعتباری اعطاشده به شرکت‌ها
  شركت خدمات فناوری و مالی كره جنوبی به شناسایی سه حوزه پرداخته است كه پتانسیل بالایی برای ایجاد اشتغال دارند: استارتاپ‌های فناور، صنایع موتور رشد جدید و تأمین مالی تحقیق و توسعه. میزان ضمانت اعتباری اعطاشده به این شرکت‌ها در جدول زیر نشان داده‌شده است.
شرکت خدمات فناوری و مالی کره جنوبی

برنامه ارزیابی فناوری

ارزیابی فناوری اشاره به فرآیندی دارد كه در آن دارایی‌های غیرملموس یا پروژه‌های فناورانه از منظر قابلیت‌های فناورانه، ارزش بازاری و اعتبار تجاری مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و نتیجه این ارزیابی خود را در قالب رتبه‌بندی و نقطه نظرات نشان می‌دهد. از زمان انجام اولین ارزیابی فناوری در مارس 1997 تاكنون، تعداد موارد ارزیابی صورت گرفته توسط شركت خدمات فناوری و مالی كره پیوسته افزایش‌یافته است و در سال 2017 به 617448 مورد رسیده است و از این طریق این شركت مبلغ 330 میلیارد وون كره بابت هزینه ارزیابی فناوری دریافت كرده.

 • انواع ارزیابی فناوری
  سه نوع ارزیابی فناوری در شركت خدمات فناوری و مالی كره جنوبی وجود دارد، ارزش‌گذاری فناوری، ارزیابی اعتبار پروژه فناوری و ارزیابی جامع فناوری
 • ساختار سازمانی ارزیابی فناوری
  به‌منظور پاسخگویی به تقاضای روزافزون برای خدمات ارزیابی فناوری و ارتقای بهره‌وری، شركت خدمات فناوری و مالی كره جنوبی یك شبكه تخصصی برای ارزیابی فناوری تشكیل داده است كه مشتمل بر یك موسسه مركزی ارزیابی فناوری، شش مركز همگرایی فناوری و 54 مركز ارزیابی فناوری است.
 • سیستم رتبه‌بندی فناوری
  سیستم رتبه‌بندی فناوری یك ابزار ارزیابی است كه از طریق آن پایداری تجاری و ریسک‌های مرتبط با یك پروژه خاص فناورانه در یك شركت كوچك و متوسط در یك صنعت خاص ارزیابی می‌شود.
 • ویژگی‌های سیستم رتبه‌بندی فناوری
  خوب ساختاردهی شده، كمی، داده محور و آینده محور
 • ساختار سیستم رتبه‌بندی فناوری
  ویژگی اصلی سیستم رتبه‌بندی فناوری این است كه به تركیب ارزیابی فناوری و تحلیل ریسك می‌پردازد. معمولاً ارزیابی رقابت‌پذیری فناورانه و تحلیل اعتبار به‌صورت مجزا صورت می‌پذیرند.
 • ارزش‌گذاری فناوری
  ارزش‌گذاری فناوری 1 به روشی اشاره دارد كه در آن ارزش پولی دارایی‌های نامشهود و مالكیت فكری شركت مانند حق ثبت اختراع یا حق امتیاز موردمحاسبه قرار می‌گیرد.
 • برنامه سرمایه‌گذاری سهام
  شركت خدمات فناوری و مالی كره جنوبی مشاركت فعالانه‌ای در بازار سرمایه خصوصی دارد. این شركت این كار را از طریق طرح‌های مختلف سرمایه‌گذاری سهام و به‌منظور تسهیل دسترسی شرکت‌های كوچك و متوسط به منابع مالی انجام می‌دهد. این شركت به‌طور ویژه‌بر سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها و شرکت‌های كوچك و متوسط نوآور مبتنی بر فناوری كه قبلاً حمایت‌هایی از جنس سرمایه‌گذاری را دریافت نکرده‌اند، تمركز كرده است. با انجام این كار، شركت خدمات فناوری و مالی كره جنوبی وفادارانه نقش خود را درزمینه سرمایه‌گذاری در شرکت‌های كوچك و متوسط و استارتاپ‌ها را ایفا می‌کند.
 • برنامه سرمایه‌گذاری مرتبط با ضمانت
  شركت خدمات فناوری و مالی كره جنوبی از ژانویه 2005 برنامه سرمایه‌گذاری مرتبط با ضمانت خود را به‌منظور كمك به استارتاپ‌ها و شرکت‌های كوچك و متوسط مبتنی بر فناوری برای دسترسی بهتر آن‌ها به حمایت‌های مالی مستقیم و بهبود ساختار مالی آن‌ها انجام می‌دهد.
 • برنامه ضمانت با گزینه‌های سرمایه‌گذاری
  این برنامه كه از ماه آوریل 2014 اجرا می‌شود، ضمانت‌هایی را با گزینه‌ای فراهم می‌کند كه اجازه می‌دهد تا شركت خدمات فناوری و مالی كره وام‌های ضمانت شده را به یك سرمایه‌گذاری تبدیل كند.

برنامه انتقال فناوری

انتقال فناوری به فرآیند انتقال دستاوردهای علمی و فناوری به افراد یا شرکت‌هایی كه می‌خواهند از آن‌ها در محصولات، فرآیندها و خدمات جدید بهره‌برداری كنند، اشاره دارد. مزیت‌های بهره‌گیری از خدمات انتقال فناوری شركت خدمات فناوری و مالی كره جنوبی در شكل زیر نمایش داده‌شده است.

شرکت خدمات فناوری و مالی کره جنوبی
 • برنامه پل فناوری
  یك پلتفرم فناوری اطلاعات اختصاصی برای انتقال فناوری است كه در سپتامبر 2014 به‌منظور تسهیل انتقال دستاوردهای تحقیق و توسعه به بازار محصولات و خدمات راه‌اندازی شد. این امر برای انتقال مالكیت فكری از دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی به شرکت‌های كوچك و متوسط صورت گرفت كه به دنبال تجاری‌سازی فناوری هستند.
 • سیستم تطبیق فناوری
  پنل فناوری دارای یك سیستم تطبیق فناوری است كه در پلتفرم تعبیه‌شده است. سیستم تطبیق فناوری یک‌راه حل اختصاصی است كه به‌منظور جستجوی آسان و ارتقای تطبیق‌پذیری عرضه و تقاضای فناوری طراحی‌شده است.

برنامه خدمات اعطای گواهینامه

با توجه به اعتماد عمومی به قابلیت ارزیابی فناوری، شركت خدمات فناوری و مالی كره جنوبی بر اساس تعدادی از قوانین و مقررات به‌عنوان نهاد ارزیابی فناوری در كره انتخاب‌شده است كه بر اساس ارزیابی‌های عمیق تصمیم‌گیری می‌کند كه آیا متقاضیان بر مبنای معیارهای موردنیاز در ارتباط با برنامه‌های صدور گواهینامه‌های مختلف كه توسط دولت طراحی‌شده است، مورد تأیید قرار می‌گیرد یا خیر.

 • گواهینامه کسب‌وکارهای خطرپذیر
  صدور گواهینامه کسب‌وکارهای خطرپذیر اشاره به فرآیندی دارد كه به‌وسیله آن ارزیابی صورت می‌پذیرد كه آیا شركت تمام الزامات کسب‌وکارهای خطرپذیر را مطابق با قوانین و مقررات تعیین‌شده توسط قانون اقدامات ویژه برای ارتقاء کسب‌وکارهای خطرپذیر برآورده می‌کند.

 • گواهینامه کسب‌وکارهای نوآور (Inno-Biz)
  اصطلاح “Inno-Biz” از تركیب كلمات نوآوری و کسب‌وکار به كار به دست می‌آید. به شرکت‌های فناورانه مجهز به مزیت رقابتی مبتنی بر توانمندی‌های نوآورانه اشاره می‌کند. بسیاری از شرکت‌های نوآور كه مرحله تحقیق و توسعه را به پایان می‌رسانند با احتمال بسیار بالایی به دلیل شكنندگی و ضعف مالی شكست می‌خورند. برنامه Inno-Biz باهدف ممانعت از شكست این کسب‌وکارها طراحی گردیده است.
 • گواهینامه ارزیابی فناوری سبز
  شركت خدمات فناوری و مالی كره جنوبی یك سیستم رتبه‌بندی فناوری سبز توسعه داده است تا از این طریق به تأمین منابع مالی برای شرکت‌های كوچك و متوسط با فناوری‌های سبز بپردازد و این حمایت‌ها را به گواهینامه کسب‌وکارهای سبز گسترش دهد. هدف این برنامه ارزیابی طرح‌های فناوری‌ها و کسب‌وکارهای سبز و تأمین مالی توسعه و تجاری‌سازی آن‌ها است.

 

برنامه مشاوره و آموزش

شركت خدمات فناوری و مالی كره جنوبی یك برنامه مشاوره مدیریت فناوری و مدیریت کسب‌وکار برای كل چرخه یك کسب‌وکار را فراهم می‌کند و کسب‌وکار را در بهبود مدیریت و پیشگیری از شکست‌ها كمك می‌کند.

 • برنامه‌های آموزشی
   دوره آموزشی استارتاپ‌های خطرپذیر، دوره آموزشی استارتاپ‌های جوان و فناور و دوره‌های آموزشی تخصصی برای مدیران شرکت‌های با رشد بالا

برنامه شتاب‌دهنده‌ها


كمپ کسب‌وکارهای خطرپذیر كیبو 2 یك برنامه شتاب‌دهنده است كه برای پرورش و تقویت رویاها و ایده‌های شرکت‌های استارتاپی است كه در مراحل اولیه کسب‌وکارشان قرار دارند و بر اساس ارزیابی فناوری صورت گرفته در شركت خدمات فناوری و مالی كره جنوبی، شایستگی شركت در این برنامه رادارند. این ابتكار جدید به دنبال كمك به این نوآوران و قهرمانان كره آینده دار و ایجاد اشتغال كافی است. حدود 30 استارتان آینده دار برای این رویداد دوروزه انتخاب می‌شوند و با برنامه‌های مختلف مورد هدایت و پشتیبانی قرار می‌گیرند. حمایت‌های كلیدی این بازیگران در جدول زیر مشخص‌شده است.

شرکت خدمات فناوری و مالی کره جنوبی
برنامه‌های حمایتی شركت خدمات فناوری و مالی كره جنوبی در یك نگاه
 • حمایت‌های مرحله استارتاپی
 • حمایت‌های مرحله رشد
 • حمایت‌های مرحله بلوغ

منابع: (Kibo Annual Report (2017 -وب سايت شركت خدمات فناوري و مالي كره جنوبی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *