وضعیت بازار برخی کامودیتی‌ها در سال گذشته

وضعیت بازار برخی کامودیتی‌ها (کالاهای اولیه) در سال گذشته

چکیده

 بازده معاملات ۲۲ ماده خام توسط شاخص کامودیتی‌های بلومبرگ بررسی می‌شود. واژه کامودیتی به کالاهای اولیه اطلاق می‌شود؛ این کالاها نقش مهمی در صنایع دارند به همین دلیل قیمت آن‌ها از موارد حائز اهمیت در بازارهای دنیا است. بازارهای مالی در سال گذشته با نوسانات بسیار زیادی مواجه شدند و این به دلیل همه‌گیری ویروس کوید -۱۹ و رکود اقتصادی صورت گرفت.

کالاهای اولیه مواردی مانند گندم، طلا و نقره، زغال‌سنگ، فولاد، نفت برنت، شکر و بسیاری دیگر است. وضعیت برخی از آن‌ها به طور خلاصه به شرح زیر است؛ میل‌گرد از موارد مهم در صنعت است. در سال گذشته قیمت آن با یک رقم خوب شروع شد و درست پس از همه‌گیری ویروس کووید -۱۹، با ۱۷ درصد افت قیمت روبه‌رو شد. در ابتدای سال ۲۰۲۰ نفت برنت شاهد یک افزایش قیمت بود اما با شروع اپیدمی، قیمت نفت در یک روند نزولی با شیب تند قرار گرفت.

بازدهی این کالاها در سال گذشته با یکدیگر متفاوت بود؛ به‌گونه‌ای که نفت با مقدار ۲۰٫۵۴- پایین‌ترین بازدهی و نقره بیشترین بازدهی را داشت. در نوسانات بسیاری از کالاها، بازار شاهد یک تزریق پول و افزایش تقاضا شد و این به دلیل کاهش محدودیت‌های کرونایی و مواردی ازاین‌قبیل بود. به‌طورکلی، برای بسیاری از کالاهای اولیه یک افزایش قیمت در سال آینده قابل پیش‌بینی است.

مقدمه

 کامودیتی در معنای لغوی به معنی کالای اولیه است. کالاهای اولیه برای صنایع مختلف کاربردی هستند پس مسلماً قیمت آن‌ها نیز بسیار مهم و حائز اهمیت است. کالاهای اولیه مانند مس، زغال‌سنگ، فولاد، میل‌گرد، گندم، طلا، نفت برنت، شکر، نقره و موارد دیگر. روند قیمت این کالاهای اولیه در سال گذشته مانند بسیاری موارد دیگر شاهد فراز و نشیب‌های بسیار زیادی بوده.

شاخص کامودیتی‌ها بلومبرگ

بازده معاملات ۲۲ ماده خام توسط شاخص کامودیتی‌های بلومبرگ بررسی می‌شود. در سال گذشته این شاخص با رقم ۴۳۳ به بالاترین سطح نسبت به سال‌های گذشته رسیده است. این شاخص در سال گذشته شاهد یک رشد بود و دلیل آن افزایش تقاضا برای کالاهای اولیه بوده است.

قبل از همه‌گیری ویروس کووید -۱۹ شاخص قیمت کامودیتی‌ها برابر ۳۵۵٫۶ بود. با شیوع این ویروس و اعمال محدودیت‌ها در چین، این شاخص بر یک شیب نزولی حرکت کرد و تقاضا برای اغلب کالاهای اولیه صنعتی کاهش یافت. پس از این افت قیمت، با تزریق پول به بازارها و حمایت کشورها از اقتصادشان، قیمت‌ها افزایش یافت. کمترین میزان این شاخص رقم ۲۶۶٫۹۲ بوده است. پس از تزریق سرمایه به بازار به بالاترین میزان یعنی ۴۴۳٫۴۷ رسید. این اتفاق باعث ثبت یک رکورد تاریخی از سال ۲۰۱۶ تا به اکنون شد.

نفت برنت

در ابتدای سال ۲۰۲۰ نفت برنت شاهد یک افزایش قیمت بود اما با همه‌گیری ویروس کرونا، قیمت نفت در یک روند نزولی با شیب زیاد قرار گرفت. با بازگشت تقاضا و دلایلی دیگر مانند کاهش محدودیت‌ها، قیمت نفت مجدداً سیر صعودی به خود گرفت.

در حال حاضر با توجه به پیش‌بینی‌هایی از افزایش تورم و خروج از رکود اقتصادی، قیمت نفت از مرز ۶۰ دلار هم عبور کرده است و یک افزایش تقاضا داشت. اما پیش‌بینی بانک سوئیسی یو بی اس برای نفت برنت رقم ۶۸ دلار است.

وضعیت بازار برخی کامودیتی‌ها در سال گذشته

میل‌گرد

میل‌گرد از کالاهای اولیه مهم در بازار به‌حساب می‌آید و قیمت و نوسان قیمت آن حائز اهمیت است. میل‌گرد در سال گذشته با یک رقم خوب شروع کرد و درست پس از همه‌گیری ویروس کووید -۱۹، با ۱۷ درصد افت قیمت روبه‌رو شد.

بعد از آن قیمت میل‌گرد با یک روند ملایم صعودی شد. در سال میلادی جدید قیمت میل‌گرد نوسان بسیار زیادی داشت با یک افزایش شروع شد و افزایش‌های متوالی در پی آن رخ داد اما در ماه ژانویه سال ۲۰۲۱، یک ریزش به دلیل سال نوی چینی اتفاق افتاد.

چین به دلیل پیشرو بودن در مهار ویروس کرونا، تقاضای خود را برای کالاهای اولیه مانند فولاد افزایش داد. به همین دلیل بازار جهانی فولاد در نیمۀ دوم سال ۲۰۲۰ با افزایش تقاضا و رشد قیمت روبه‌رو شد.

هفته‌های اخیر نیز افزایش قیمت جهانی فولاد اتفاق افتاد و این به دلیل تقاضای انباشته در بازار و بازگشت رونق اقتصادی چین و چند مورد دیگر بوده است. به‌طورکلی کم شدن قیمت فولاد در امسال از سال گذشته تقریباً دور از انتظار است.

طلا و نقره

بحران‌های اقتصادی و رکودی که در نیمۀ دوم دو دهۀ گذشته رخ داد، باعث نوسان قیمت طلا و تغییر آن از رقم ۵۴۱ دلار به ۱۹۱۵ دلار شد. قیمت نقره هم بعد از عبور از اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۱ شروع به کاهش کرد.

این فلز خاص به‌عنوان یک دارایی امن محسوب می‌شود و می‌توان گفت از دید سرمایه‌گذاری با سایر کامودیتی‌ها متفاوت است. در حال حاضر به دلیل بازگشت رونق به بازارها، طلا با مازاد عرضه و کاهش قیمت روبه‌رو شده است اما با پیش‌بینی‌هایی که برای سال پیشِ‌رو وجود دارد، صعودی شدن قیمت طلا مورد انتظار است.

طبق پیش‌بینی‌های بانک آمریکا، قیمت طلا به محدودۀ ۳۰۰۰ دلار تا اکتبر ۲۰۲۱ خواهد رسید. نقره نیز مانند طلا در یک وضعیت بحرانی به‌عنوان سرمایه امن محسوب می‌شود اما به طور دقیق‌تر کاربردهای صنعتی نقره از طلا بیشتر است به همین دلیل این فلز در شرایط بحران اقتصادی و رونق اقتصادی موردتوجه افراد قرار می‌گیرد. پیش‌بینی بانک CIBC برای قیمت نقره در سال میلادی پیشِ‌رو رقم ۳۲ دلار است.

بازدهی کامودیتی‌ها در سال میلادی گذشته

بازدهی کالاهای اولیه در سال ۲۰۲۰ بسیار متفاوت بود و این به دلیل بحران اقتصادی و شرایطی است که تمام کشورهای دنیا در سال گذشته با آن دست‌وپنجه نرم کردند.

در بین کالاهایی مانند نفت، مس، پالادیوم، طلا، ذرت، زینک، نیکل، آلومینیوم و موارد دیگر، نقره بیشترین بازدهی را داشت و نفت با مقدار ۲۰٫۵۴- پایین‌ترین بازدهی در بین کالاها در سال ۲۰۲۰ را به خود دید. زغال‌سنگ نیز همراه با نفت یک بازدهی منفی را در سال گذشته تجربه کرد اما نه به‌اندازة نفت. بقیۀ کالاها یک بازدهی مثبت را در سال ۲۰۲۰ تجربه کردند.

منابع

  • تیموری، فریده. عزیز محمدی، فریماه. توکلی، مهبد. مقدم، مهسا. سالنامه آماری بازارهای مالی. شرکت پردازش اطلاعات مالی مبنا، ۲۰۲۱-۲۰۲۰
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *