چگونه تکنو پارک‌ها با تکنولوژی بالا در کازان

چگونه تکنو پارک‌ها با تکنولوژی بالا در کازان و نابرژنیه چلنی سازماندهی می‌شوند

ناحیه نوآوری سازمانی است که به‌وسیله متخصصان حرفه‌ای اداره می‌شود و هدف اصلی آن افزایش ثروت جامعه از طریق تشویق و ارتقاء فرهنگ نوآوری و افزایش توان رقابت در میان شرکت‌ها و مؤسساتی است که متکی بر علم و دانش در محیط پارک فعالیت می‌کنند.

برای دستیابی به این هدف، یک پارک علمی با ایجاد انگیزش و مدیریت جریان دانش و فناوری در میان دانشگاه‌ها، مراکز پژوهش و توسعه، شرکت‌های خصوصی و بازارها، ایجاد و رشد شرکت‌های متکی بر نوآوری را از طریق مراکز رشد و فرآیندهای زایشی تسهیل می‌کند.

 همچنین خدماتی باارزش افزوده بالا و فضاهای کاری و تأسیسات مناسب و کیفی به مؤسسات مستقر ارائه می‌کنند. پارک‌های فناوری اطلاعات در کازان و نابرژنیه چلنی نشان‌دهنده اولین تکنو پارک‌های ساخته‌شده به‌عنوان بخشی از یک برنامه فدرال هستند و نابرژنیه چلنی یکی از بهترین پارک‌های علم و فناوری در روسیه است.

بسیاری از ویژگی‌ها در میان این دو تکنو پارک مشترک هستند که در این مقاله به شرح آنان می‌پردازیم.

مراکز داده

 این مرکز داده مجهز به سیستم‌های دسترسی بیومتریک است؛ امنیت تأسیسات را تضمین و دسترسی غیرمجاز را محدود می‌کند. این مرکز با قابلیت بالا منجر به اعتماد شرکت‌ها برای محافظت از سیستم‌هایشان شده است.

ساکنان

شرکت‌های صاحب‌نام با عضویت در این مجموعه معتبر بودن این پارک‌ها را دوچندان کرده‌اند. شرکت‌هایی مانند مایکروسافت ابی ال اس و… در این مکان مستقر هستند.

مراکز رشد تجاری

 مرکز رشد، قلب پارک علم و فناوری است و امکانات زیادی را برای شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم کرده است. به بررسی دیگر ویژگی‌های این پارک می‌پردازیم.

پارک فناوری اطلاعات در نابرژنیه چلنی

یکی دیگر از پارک‌های علم و فناوری اطلاعات، در نابرژنیه چلنی، در سال 2012 افتتاح شد. در دهه 1980 میلادی، مقرر بود که یک مرکز محاسبات و یک ساختمان اداری برای کارخانه کامیون سازی در آن مکان احداث شود.

بنا به دلایلی ساخت‌وساز مسدود شد و در مدت 5 سال (از 1989 تا 1994) طول کشید ولی در عمل چیزی به‌جز قاب ساختمان احداث نشد.

بااین‌حال، پس از ورود ساختمان به پارک علم و فناوری، یک ساختمان 9 طبقه در مدت‌زمان هشت ماه ساخته شد. این تکنوپارک در نابرژنیه چلنی یک اکوسیستم منحصربه‌فرد را به شرکت‌های موفق IT که در شرق تاتارستان فعالیت می‌کنند، ارائه می‌دهد.

در منطقه شرقی تاتارستان ازنظر صنعتی و پتانسیل تولیدی خوبی فراهم‌شده است و پارک IT بستری جهانی برای ارائه خدمات به بنگاه‌ها و شرکت‌های منطقه اقتصادی کامسکی ازجمله منطقه ویژه اقتصادی آلابوگا، Kamaz JSC ، Sollers JSC ، Taneko JSC ، Ammony JSC و دیگر شرکت‌ها است.

این شرکت‌ها تقاضای روزافزونی را برای فناوری اطلاعات مدرن ایجاد می‌کنند و پارک فناوری اطلاعات برای تأمین نیازهای آن‌ها طراحی‌شده است.

همچنین به غلبه بر وابستگی شرکت‌های داخلی به نرم‌افزار تجاری خارجی کمک می‌کند، توسعه فناوری اطلاعات روسیه در مهندسی پتروشیمی و سایر صنایع را نیز تحریک و منابع محاسباتی نسل بعدی برای شرکت‌ها را تأمین می‌کند.

همچنین امنیت اطلاعات شرکت‌ها و کاهش زمان لازم برای توسعه و معرفی محصولات جدید به بازار را تقویت می‌کند.

علاوه بر این، پارک علم و فناوری یک شرکت مدیریت اطلاعات و فناوری برای مشاغل کوچک و متوسط در جمهوری تاتارستان است.

تکنوپارک در نابرژنیه چلنی دارای یک مرکز رشد تجاری، همکاری و فضای مناسب برای برگزاری رویدادها است. این مرکز داده یا هتل خاص خود را ندارد؛ بااین‌حال، این مجموعه شامل IT House ، مجموعه‌ای با 118 آپارتمان برای کارمندان و ساکنان این تکنوپارک است که فقط ده دقیقه با ساختمان اصلی فاصله دارد.

چگونه تکنو پارک‌ها با تکنولوژی بالا در کازان

خدمات کنفرانس

خدمات کنفرانس از ویژگی‌های جالب طبقه دوم این مجموعه است که این مکان دارای یک اتاق حضور از راه دور یا همان (کنفرانس ویدئویی) است که برای برقراری تماس اسکایپ با پارک IT در نابرژنیه چلنی به‌خوبی مجهز شده است.

در طبقه اول فضایی برای گردهمایی تعبیه شده است. کنفرانس‌ها، همایش‌ها، نمایشگاه‌ها، سخنرانی‌ها و بسیاری از رویدادهای دیگر در سراسر روسیه در آنجا برگزار می‌شود.

شرکت‌هایی مانند یاندکس، گوگل، آی بی ام، آکرونیس، مایکروسافت، سیسکو، کسپرسکی و دیگران خدمات کنفرانسی این پارک را برای میزبانی رویدادهای خود انتخاب می‌کنند.

به‌منظور جلب‌توجه جوانان به مشاغل IT دارای متقاضی و تهیه مجموعه‌ای واجد شرایط از توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان، آکادمی فناوری اطلاعات در تکنوپارک در نابرژنیه چلنی سال 2014 افتتاح شد.

کوآنتوریوم

تکنوپارک کودکان در اواخر سال 2015 در پارک فناوری نابرژنیه چلنی افتتاح شد. تکنوپارک کودکان کوآنتوریوم، جایی برای پرورش نسل جدیدی از دانشمندان و مهندسان است که از همان ابتدای تحصیل در حال آموزش هستند و تقریباً همه می‌توانند برای این دوره‌ها اقدام کنند؛ دوره‌هایی مانند:

کوآنتوم، نانکوآنتوم (تکنولوژی لیزر)، کاسمو کوآنتوم، نورو کوآنتوم، ژئو کوآنتوم، آویا کوانتوم،

اتو کووانتوم، سایبر کوانتوم (روبو کوانتوم)، مدل‌سازی سه‌بعدی، الکترونیک، IT کوآنتوم, ماین کرفت برگزار می‌شود. سالانه بیش از 1700 کودک از طریق برنامه‌های آموزشی در کارگاه‌ها شرکت می‌کنند.

در سال 2016، سی دانش‌آموز کوآنتوریوم در مسابقات جهانی و بین‌المللی برنده شدند و در سال 2017، دانش‌آموزان 14 بار با پیروزی و کسب جایزه در مسابقات منطقه‌ای و گسترده روسیه، موفقیت کسب کردند.

جمع‌بندی

فضا و قابلیت‌های در نظر گرفته‌شده در این پارک‌ها، امکان رشد هر چه بیشتر افراد و شرکت‌های دانش‌بنیان را فراهم می‌آورد و تمامی این امکانات برای ساختن آینده‌ای بهتر برای نسل جوان یک کشور تهیه‌شده است.

 برای پیشتاز بودن و موفقیت هر چه بیشتر با مراجعه به چنین مکان‌هایی می‌توانید از این امتیازات بهره‌مند شوید.

منابع

این مقاله توسط پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت‌مدرس گردآوری شده است لذا تمامی حقوق این اثر محفوظ است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *