تاریخ شفاهی دانش مدیریت در ایران

تاریخ شفاهی دانش مدیریت در ایران به روایت دکتر محمود ساعتچی

محمود ساعتچی در سال ۱۳۲۰ در همدان متولد شد. سال ۱۳۴۴ لیسانس علوم اجتماعی خود را از دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران دریافت کرد و در سال ۱۳۴۷ دوره فوق‌لیسانس علوم اجتماعی را در آنجا به پایان رساند.

سال ۱۳۴۵ به استخدام رسمی سازمان امور اداری و استخدامی کشور درآمد و پس از مدتی معاونت قسمت آزمون‌سازی اداره کل آزمایش و انتخاب آن سازمان به وی محول شد. در ۱۳۴۷ اولین کتاب مصاحبه استخدامی به زبان فارسی را به چاپ رسانید و در ۱۳۴۸ تدریس در کلاس‌های درس روانشناسی عمومی در مدرسه عالی ادبیات و زبان‌های خارجی را آغاز کرد.

در ۱۳۵۱برای طی دوره دکترای روانشناسی صنعتی، عازم هندوستان شد و پس از بازگشت در سال ۱۳۵۴ با مرتبه استادیاری به عنوان عضو هیأت‌علمی مرکز آموزش مدیریت دولتی، تدریس و مسؤولیت‌های دیگری در آن مرکز به عهده گرفت و در سال ۱۳۵۸ با حکم رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور به سرپرستی مرکز آموزش مدیریت دولتی منصوب شد.

دکتر ساعتچی سال‌ها عضو کانون علوم اداری ایران بود و مدیریت داخلی مجله فنون اداری و همزمان مدیریت دفتر این کانون را نیز بر عهده داشت. سال ۱۳۶۳ به مجتمع دانشگاهی علوم اداری و بازرگانی منتقل شد و دو سال بعد به گروه روانشناسی بالینی دانشگاه علامه طباطبایی پیوست و در سال ۱۳۷۸ نیز به گروه مدیریت دولتی دانشکده مدیریت و حسابداری آن دانشگاه منتقل و تدریس دروس روانشناسی در رشته مدیریت را در مقاطع مختلف بر عهده‌ گرفت.

دکتر ساعتچی پس از ۳۸ سال خدمت در سال ۱۳۸۳ با مرتبه استادی بازنشسته شد.

گفتگوی محمد شهاب شیبانی‌فر با دکتر محمود ساعتچی را پیرامون سیر تطور دانش مدیریت در ایران را می‌توانید در لینک پیوست  بخوانید.