دستگاه هوشمند ضدعفونی­‌کننده با اشعه UV در پارک

ساخت دستگاه هوشمند ضدعفونی­‌کننده با اشعه UV در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت­ مدرس

شرکت تحلیل‌‌گران کسب‌وکار بهسامان از شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت‌‌مدرس و به مدیرعاملی آقای مهدی خسروی موفق به ساخت دستگاه ضدعفونی‌‌کننده UVD ROBOT شده است.

پس از همه‌گیری ویروس کرونا از اسفند‌‌ماه سال 98، تقاضا برای انواع مواد ضد‌‌عفونی‌‌کننده سطوح و محیط به شکل قابل‌ملاحظه‌ای افزایش‌یافته است. با توجه به بازگشایی مراکز صنعتی، خدماتی، تجاری و اداری در کشور و تقاضا برای ضد‌‌عفونی کردن محیط‌‌های بزرگ‌تر، این شرکت با توجه به سوابق تیم خود در حوزه الکترونیک، پزشکی و کامپیوتر اقدام به تولید دستگاه UVD ROBOT کرده است.

صرف هزینه و زمان زیاد برای انجام فرایندهای ضدعفونی کردن به‌ناچار منابع مختلف و متنوعی را از سازمان‌‌ها درگیر می‌‌کند.
مصرف الکل در فصل گرما دارای خطرات خاص خود بوده و به‌‌ دلیل تکرار روزانه این فرایند هزینه زیادی بابت خرید، حمل و جابجایی، نگهداری به شرکت‌‌ها و سازمان‌‌ها تحمیل می‌‌کند. همچنین استفاده از محلول‌‌هایی که پایه شیمیایی دارند باعث خوردگی سطوح دستگاه و ماشین‌آلات شده و آسیب‌‌های جبران‌‌ناپذیری وارد می‌کند.

فارغ از همه این ملاحظات خیلی از مکان‌‌ها از قبیل سالن‌‌های اجتماعات، انبارها، محصولات بسته‌بندی‌شده، هواپیما‌‌ها و غیره هستند که امکان ضد‌‌عفونی شدن با مواد شیمیایی و الکلی را ندارند ازاین‌رو واحد تهیه و توسعه شرکت بهسامان بر آن شد تا با به‌کارگیری از الگوهای جهانی و بومی‌‌سازی آن چندین فناوری را باهم ترکیب کرده و دستگاه‌‌هایی را تولید کند که قابلیت‌‌های بیشتری از نمونه خارجی داشته و ازنظر قیمت هم بسیار مقرون به‌‌صرفه‌‌تر از رقبای خارجی باشد.

لازم به توضیح است که به‌کارگیری اشعه UV از دیرباز برای ضدعفونی کردن اتاق‌‌های عمل جراحی بیمارستان‌‌ها مورداستفاده قرار می‌‌گرفت اما این روش یکسری از محدودیت‌‌هایی هم همراه داشت که با به‌کارگیری راهکارهای نوآورانه محدودیت‌‌ها برطرف شده و هر بیمارستان می‌‌تواند با خرید یک دستگاه کل اتاق‌‌های خود را ضد‌‌عفونی کند.

علاوه بر ضد‌‌عفونی سطح و هوای آلوده به ویروس، باکتری، قارچ و غیره از دستگاه UVD ROBOT می‌‌توان برای ضد‌‌عفونی دستگاه‌‌ها و تجهیزات، ماسک و لباس کادر بیمارستانی نیز استفاده کرد.
دستگاه UVD ROBOT ماهیت دارایی سرمایه‌‌ای داشته و دیگر لازم نیست هر روز مواد اولیه برای آن تهیه کرد، این دستگاه با استفاده از یک اپلیکیشن موبایلی کنترل‌شده و عملیات آن قابلیت زمان‌‌بندی را دارد. میزان اثربخشی و کارایی این دستگاه در ضدعفونی کردن به‌مراتب بالاتر از محلول‌‌های پاششی بوده و خصوصاً برای ضد‌‌عفونی‌‌کردن مکان‌‌ها و دستگاه‌‌هایی که نمی‌توان از محلول‌های مایع استفاده کرد، این راهکار جزو بهترین‌‌ها است.

البته لازم به ذکر است که تنها محدودیت اشعه UV مضر بودن آن برای چشم و پوست انسان است که آن‌هم با به‌کارگیری حسگرهای ویژه در UVD ROBOT در صورت نزدیک شدن انسان به دستگاه، فرایند عملیاتی دستگاه ضمن هشدار، قطع خواهد شد.

این دستگاه به دلیل قدرتی که دارد می‌‌تواند ظرف کمتر از 30 دقیقه یک فضای 70 متری را ضد‌‌عفونی کند. البته دستگاه به نحوی طراحی‌شده است که توان ضد‌‌عفونی در زمان کمتری را نیز دارد.
تجهیزات و ماشین‌‌آلات، نامه‌ها، بسته‌های پستی، اسکناس و غیره هر آن چیزی که به دلیل ماهیت آن امکان ضد‌‌عفونی از طریق محلول‌‌ها را ندارد، از طریق این دستگاه ضد‌‌عفونی می‌‌شود.
در پایان امیدوار هستیم با توجه به موج همه‌‌گیری کرونا که کشور ما را درگیر کرده است، بتوانیم سهم کوچکی در این مبارزه ایفا کرده و محصولات پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس را نه‌تنها در ایران به مصرف‌کنندگان اصلی برسانیم بلکه بتوانیم به دیگر کشورها نیز صادر کنیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر از مشخصات فنی و قابلیت‌های این دستگاه می‌‌توانید به پیوند سایت مراجعه فرمائید.
99/03/27