امضای تفاهم‌نامه راه‌اندازی ناحیه نوآوری تربیت مدرس

امضای تفاهم‌نامه راه‌اندازی ناحیه نوآوری مدرس

رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست ‌جمهوری از امضای تفاهم‌نامه راه‌اندازی ناحیه نوآوری تربیت مدرس خبر داد و فرمودند: این ناحیه می‌تواند به کانونی برای فعالیت استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان در اطراف دانشگاه تربیت مدرس تبدیل شود.

اسماعیل قادری‌فر در گفتگو با خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش‌بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری آنا با اشاره به راه‌اندازی منطقه نوآوری تربیت مدرس بیان کردند: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای توسعه چارچوب مفهومی زیست‌بوم فناوری و نوآوری در کشور، با محوریت مراکز دانشگاهی و علمی، سعی کرده اماکن و فضاهای اطراف دانشگاه‌های مادر و بزرگ را به محل استقرار مناسبی برای شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها تبدیل کند.

وی افزود: این شرکت‌ها و استارت‌آپ‌ها نه‌تنها از تولید علم در دانشگاه‌ها تغذیه می‌کنند بلکه از نیروی انسانی توانمند تربیت‌شده در دانشگاه‌های کشور استفاده می‌کنند. کارهای ایجاد ناحیه نوآوری شریف که نخستین ناحیه نوآوری کشور است از سال ۹۴ شروع شد. افتتاح این ناحیه نوآوری با استقبال بسیاری از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان همراه بود و در حال حاضر ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان در ناحیه نوآوری شریف فعالیت دارند.

رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری مطرح کرد: ناحیه نوآوری شریف در پهنه‌ای بالغ‌بر ۵۰۰ هکتار واقع‌شده که از شمال به اتوبان شیخ فضل‌اله، از غرب به اتوبان محمدعلی جناح، از شرق به اتوبان یادگار امام و از جنوب به خیابان آزادی محصور است؛ پهنه‌ای که در قلب آن دانشگاه شریف به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های صنعتی کشور مشغول به فعالیت است.

قادری‌فر افزود: راه‌اندازی ناحیه نوآوری شریف تجربه بسیار ارزشمند و ایده محوری بود که بسیاری از دانشگاه‌های کشور ازجمله دانشگاه تهران، تربیت مدرس و حتی در شهرستان‌ها در حال پیاده‌سازی آن هستند. بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که بعدازظهر امروز میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دانشگاه تربیت مدرس و شهرداری منطقه ۶ تهران به امضا می‌رسد، محدود مرکزی دانشگاه تربیت مدرس که محصور به بزرگراه چمران، بزرگراه جلال آل‌احمد و خیابان کارگر شمالی است به ناحیه نوآوری تربیت مدرس تبدیل می‌شود.

وی گفت: این ناحیه نوآوری در پهنه‌ای بسیار بزرگ واقع‌شده که به دلیل حضور دانشگاه تربیت مدرس به‌عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه تحصیلات تکمیلی کشور، پردیس فنی دانشگاه تهران و دانشکده‌های وابسته به آن بسیار ارزشمند است. امیدواریم ناحیه نوآوری تربیت مدرس مانند ناحیه نوآوری شریف کانونی برای فعالیت استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان در اطراف این دانشگاه شود.

رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری بیان کرد: براساس ابلاغیه اخیر شهرداری تهران، دانش‌بنیان‌ها و استارت‌آپ‌های اجازه استقرار در پهنه‌های مسکونی N و F را دارند که می‌تواند راه توسعه زیست‌بوم علم و فناوری و دانش‌بنیان در کشور را هموار کند.

99/03/19