فراخوان توسعه ماژول بهینه‌سازی خودکار

فراخوان توسعه ماژول بهینه‌سازی خودکار پوشش و ظرفیت (CCO) در پلتفرم مانیتورینگ شبکه موبایل

شبکه خدمات نوآوری بومرنگ با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی فراخوان توسعه ماژول بهینه‌سازی خودکار پوشش و ظرفیت (CCO) در پلتفرم مانیتورینگ شبکه موبایل را برگزار می‌کند.

با افزایش سایز و پیچیدگی شبکه‌های موبایل در سال‏های اخیر، مدیریت مؤثر شبکه به یکی از چالش‏های اساسی اپراتورها تبدیل‌شده است. مدیریت مؤثر، نیازمند روش‏های بهینه برای پایش شبکه هست، به‌علاوه سازمان‏های ناظر مانند سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در هر کشوری نیازمند بررسی و پایش شبکه اپراتورها در ابعاد وسیع هستند.

پایش شبکه امکان بررسی پارامترهای مختلف ازلحاظ وضعیت دسترسی، کیفیت سیگنال و سرویس را فراهم می‏کند. یکی از روش‎های سنتی پایش شبکه، درایو تست است.

اجرای این روش نیازمند نرم‏افزار شرکت‌های خارجی است و از طرفی هزینه لیسانس این نرم‏افزارها نیز بسیار بالا است. گرچه برخی شرکت‏ها اقدام به کرک چنین نرم‏افزارهایی کرده‏اند، بااین‌حال نرم‏افزارهای کرک‏شده نیز ممکن است در تحلیل داده‏ها دچار خطا شوند.

از دیگر مشکلات درایوتست، دشواری اجرای آن در مناطق مرزی و صعب‏العبور است. معایب دیگر این روش، آفلاین بودن، وابستگی به زمان، نیاز به نیروی انسانی متخصص و هزینه بالای این روش است. همچنین با بزرگ شدن شبکه موبایل، به‏کارگیری شبکه 5G و گسترش کاربردهای IOT پیش‌بینی می‌شود پایش شبکه با این روش با چالش‌های جدی روبرو خواهد شد.

برای غلبه بر چالش‌های مدیریت شبکه و با توجه به تجربه کشورهای پیشرفته، باید با افزایش انعطاف‌پذیری و سهولت در مدیریت شبکه از طریق به‌کارگیری شبکه خودسازمان‌ده (SON) وارد عمل شد. درواقع شبکه باید بتواند به‌صورت پویا و بر اساس تغییرات خود را تطبیق دهد تا بهترین بازده را در هر شرایطی فراهم نماید.

به‌طورکلی به‌کارگیری شبکه خودسازمان‌ده (SON) می‌تواند موجب ساده‌سازی و کاهش وظایف اپراتورها، افزایش انعطاف‌پذیری و چابکي و درعین‌حال کاهش پیچیدگي کلي شبکه، کاهش هزینه‌ها و همچنین ساده‌سازی رویه‌های نگهداری و بهینه‌سازی شبکه شود.

پروپوزال‌ها صرفاً باید در چارچوب موردنظر صندوق نوآوری و شکوفایی، تدوین در سامانه غزال به آدرس ارسال شوند. پروپوزال‌هایی که در چارچوبی غیرازآن، یا به روش‌های دیگر به دست صندوق برسند، وارد فرایند ارزیابی نخواهند شد.

مهلت ارسال: سه‌شنبه 31 اسفند 99
شماره تماس: ۸۸۳۹۸۵۴۳-021