فراخوان دریافت طرح در زمینه فرآوری آب‌پنیر

فراخوان دریافت طرح در زمینه فرآوری آب‌پنیر

مؤسسه توسعه فناوری و نوآوری شریف به‌عنوان کارگزار و بازوی اجرایی رفع نیازهای فناورانه بسیاری از صنایع مختلف کشور، فراخوانی تحت عنوان دریافت طرح در زمینه فرآوری آب‌پنیر اعلام کرده است.
آب‌پنیر به‌عنوان يكي از فرآورده‌های جانبي فرآوری شير، مايع زردرنگی است كه پس از تهيه پنير به دست می‌آید. 40 تا 90 درصد ویتامین‌های محلول در شير وارد آب‌پنیر می‌شود.

در طي سال‌ها، روش‌های سنتي مصرف آب‌پنیر شامل برگرداندن آب‌پنیر به كشاورزان و دامداران به منظور آبیاری مزارع، خوراک دام و طیور يا تخليـه آن به‌صورت پساب معمـول بـوده و آلودگی محیط‌زیست را به دنبال داشته است.
تأثير آلودگي آب‌پنیر را می‌توان چنين بيان كرد كه ميزان اكسيژن مورد تقاضـای بيولـوژيكي (BOD) براي تجزيه يك ليتر آب‌پنیر معادل (BOD) فاضلابي است كه در طي 24 ساعت توسط يـك نفر توليد می‌شود.

این به‌روشنی نشان می‌دهد كه تجزيه بيولوژيكي مواد جامد آب‌پنیر غیرممکن است، یک‌راه حل باقی می‌ماند كـه بازيابي مواد جامد است، ازاین‌رو استفاده از مواد جامد آب‌پنیر توجه زيادی را به خود معطوف كرده است.

تاکنون راهکارهایی همچون بهینه‌سازی فرمولاسیون برخی محصولات لبنی با استفاده از آب‌پنیر، تولید انواع پودر آب‌پنیر (معمولی، دمینرال و پرمیت)، لاکتوز، WPC و WPI برای حل این بحران ارائه‌شده است، حال آنچه این نیاز بازار و صنعت را اهمیت بالاتری می‌بخشد گستردگی محصولات جانبی این پساب غنی و پرارزش در صنایع غذایی، دارویی و بسته‌بندی است.

ازاین‌رو دستیابی به فناوری برخی از این محصولات که در حال حاضر وارداتی می‌باشند و یا حتی مشابه خارجی نیز ندارند و همچنین توسعه فناوری محصولاتی که تاکنون در این زمینه بررسی و تولیدشده‌اند، مؤسسه شریف را بر ایجاد بستری مناسب برای یافتن راهکاری نوین و عملیاتی با موضوع دریافت طرح درزمینه فرآوری آب‌پنیر واداشته است.

علاقه‌مندان می‌توانند از طریق لینک‌های زیر در این چالش شرکت کرده و به ارائه راهکارهای نوآورانه خود بپردازند.

حوزه‌ها

  • غذایی
  • مکمل‌های غذایی و دارویی
  • بسته‌بندی
  • داروسازی

مهلت ارسال: تا چهار‌شنبه 15 مرداد 99
پست الکترونیکی: proposal{at}shariftto{dot}ir