شرکت آوینا در مسیر رفاه بازنشستگان نیروهای مسلح

شرکت آوینا در مسیر مطالعه و ارائه راهکارهای بهبود رفاه بازنشستگان نیروهای مسلح

امروزه دغدغه اصلی پژوهشگران و محققان صرفا پرداختن به افزایش طول عمر نیست. با نگاهی به آمار و ارقام می‌توان دریافت که اگر چالش اصلی بهداشت در قرن بیستم فقط «زنده ماندن» بوده است؛ چالش قرن جدید زندگی کردن با کیفیتی برتر است.

شاید بتوان گفت کیفیت زندگی همواره از خواست‌های دیرین بشر در طول حیات اجتماعی‌اش بوده که در ابتدا معنای طول عمر بیشتر را داشته است؛ اما در اثر گذر زمان و تغییر اولویت‌های زندگی او، مفهوم کیفیت زندگی نیز دستخوش تغییر شده و در مقابل کمیت زندگی بشری قرار گرفته است.

بررسی‌ها در کشور نشان می‌دهد که تنها 1% قوانین تصویب شده به سالمندان مربوط می‌شود که از این میزان 62% اقتصادی، 22% اجتماعی و 16% رفاهی و بهداشتی است.

دقت در همین سهم ناچیز نشان می‌دهد که کیفیت زندگی سالمندان چندان مورد توجه قرار نگرفته است. در حالی که می‌دانیم سالمندی دوره‌ای از تجربه سفر زندگی است که طی آن سالمندان در معرض تهدیدات بالقوه‌ای مانند تنهایی و افسردگی، افزایش ابتلا به انواع بیماری‌های مزمن و عدم برخورداری از حمایت اجتماعی بوده و به دلیل ناتوانی‌های جسمی و ذهنی در موارد زیادی نیز استقلال فردی آنان مورد تهدید قرار می‌گیرد.

در سال‌های اخیر رشد بی‌سابقه‌ای در تعداد سالمندان و به تبع آن بازنشستگان در جهان مشاهده شده است. در کشور ایران نیز طی یکی دو دهه اخیر شاهد آن بوده‌ایم که با توسعه تکنولوژی و پیشرفت چشمگیر پزشکی، کاهش میزان مرگ و میر و افزایش امید به زندگی، تغییرات گسترده‌ای در ساختار سنی و افزایش درصد جمعیت سالمندان کشور به وقوع پیوسته است.

واضح است که با افزایش تعداد سالمندان مسائل و مشکلات حمایتی، اجتماعی و … آنان افزایش خواهد یافت و لازم است با برنامه‌ریزی مناسب سالمندان به‌ویژه افراد بازنشسته از دوران سالخوردگی شاد و مولد، لذت برده و به‌عنوان یک عضو یکپارچه با جامعه تلقی شوند. به همین دلیل تلاش برای بهبود رفاه و ایجاد محیطی مناسب برای آنان به یک نگرانی مشترک جهانی تبدیل شده است.

در این راستا، سازمان تأمین اجتماعی بازنشستگان نیروهای مسلح بر آن شده است تا برنامه‌هایی جهت ارتقاء و بهبود رفاه زندگی بازنشستگان نیروهای مسلح طرح‌ریزی و اجرا کند.

برای این منظور، شرکت سرآمدان اندیشه آوینا با انجام طرحی پژوهشی برای این سازمان، به انجام مطالعاتی در این راستا خواهد پرداخت و راهکارهایی را برای پیاده‌سازی این گونه برنامه‌ها پیشنهاد خواهد داد.

ساعت 10:00 – 99/10/22