تعویض مولکولارسیو پالایشگاه‌ ششم پارس‌جنوبی

تعویض مولکولارسیو پالایشگاه‌ ششم پارس‌جنوبی توسط متخصصان شرکت سمندیس

    عملیات اورهال برج جذب و تعویض مولکولارسیو پالایشگاه ششم پارس جنوبی با روشی نوین و بدون تعطیلی و کاهش تولید گاز توسط متخصصان شرکت سمندیس پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس انجام شد.

    عملیات تعمیرات اساسی سال ۱۴۰۲ مجتمع گاز پارس جنوبی که با برنامه‌ریزی دقیق و منسجم و با توان متخصصان و کارکنان داخلی از یکم اردیبهشت‌ماه کلید خورده تا پایان مهرماه ادامه دارد. اورهال یا تعمیرات اساسی پالایشگاه‌ها، عملیاتی حساس و مهم به ‌منظور رساندن تجهیزات و قطعات پالایشگاهی به شرایط سلامت کامل است. دکتر احسان طاهری عضو هیأت مدیره شرکت سمندیس عضو پارک علم و فناوری مدرس با بیان این مطلب افزود: باتوجه به وجود 13 پالایشگاه گاز در منطقه پارس جنوبی (عسلویه و کنگان)، برنامه‌ریزی به نحوی انجام می‌شود که پالایشگاه‌ها تعمیرات اساسی خود را در بازه زمانی برنامه‌ریزی شده از اردیبهشت‌ماه انجام دهند به‌گونه‌ای که تولید گاز دچار وقفه نشود.

وی گفت: پیمانکار پالایشگاه ششم پارس جنوبی قبل از شروع اورهال پالایشگاهای این مجتمع نسبت به انجام تعمیر اساسی برج جذب و تعویض مولکولارسیو با بهره‌گیری از روش‌های نوین برخط اقدام کرد.

دکتر طاهری تصریح کرد: باتوجه به اینکه برج جذب پالایشگاه ششم که برای عملیات شیرین ‌سازی گاز ترش (در مجاورت آمین) به علت افزایش آلودگی‌های موجود در سینی‌های برج جذب و ایجاد فلودینگ و افزایش میزان هیدروژن سولفاید در محصول گازی باعث کاهش خوراک پالایشگاه شده بود قبل از شروع اورهال کلی پارس جنوبی درجهت نرمال‌سازی تولید پالایشگاه ششم، مدیران و متخصصان پیمانکار اصلی عملیات صنعتی پالایشگاه ششم و عضو پارک فناوری دانشگاه تربیت مدرس را بر آن داشت تا تصمیم اساسی در این‌باره بگیرند.

به‌گفته دکتر طاهری بر این اساس با کسب مجوز از ستاد مجتمع گازی پارس جنوبی تصمیم بر آن شد که اورهال برج جذب ردیف گازی این پالایشگاه به‌صورت جهادی و در کوتاه ترین زمان ممکن قبل از شروع تعمیرات اساسی پالایشگاه هشتم آغاز شود به طوری که خوراک دریافتی از سکوهای دریایی نیز دچار کاهش نشود.

وی اظهار داشت: در این مسیر با نظارت متخصصان این پالایشگاه و تلاش شبانه‌روزی مهندسان و کارکنان شرکت سمندیس، عضو پارک مدرس و تامین تجهیزات و نیروهای لازم و برنامه‌ریزی اصولی، رکوردی درعملیات تعمیرات به دست آمد به نحوی که کل عملیات تعمیرات (برج جذب) با حداکثر ایمنی و کیفیت لازم طی 4 شبانه‌روز به پایان رسید و برج جذب، تحویل واحد بهره‌برداری پالایشگاه ششم شد که این مهم باتوجه به حجم کار و انجام عملیات با بالاترین استاندارد ممکن و قبل از شروع عملیات تعمیرات اساسی پارس جنوبی، بی‌سابقه است.

دکتر طاهری ادامه داد: همزمان با تعمیرات برج یاد شده و باتوجه به کاهش راندمان و دهیدراته شدن کلدباکس، نیاز به تعویض مولکولارسیو درایرهای واحد 104 نیز ضروری بود که این عملیات نیز به‌صورت کاملا مکانیزه و با بهره‌گیری از روش‌های نوین تعویض برخط (آنلاین) بدون نیاز به توقف کامل واحد، انجام شد.
گفتنی است با وجود تحمیل هزینه بیشتر بر پیمانکار به‌دلیل جلوگیری از تعطیلی و کاهش تولید گاز، اجرای این روش جدید از سوی شرکت سمندیس عضو پارک علم فناوری دانشگاه تربیت مدرس درراستای حفظ منافع ملی و استمرار تولید گاز و پالایشگاه‌ها انجام شد و به‌طور قطع از این روش برای همه پالایشگاه‌ها باتوجه به اینکه زمان توقف کامل پالایشگاه‌ها به حداقل می‌رسد، استفاده خواهد شد.