گزارش دومین بازدید اتوبوس صنعت

دومین اتوبوس صنعت به منظور آشنایی هرچه بیشتر واحدهای فناور با صنایع مختلف، راس ساعت 09:00 صبح روز یکشنبه مورخ 15 اردیبهشت‌ماده 98 به راه افتاد و ساعت 10:30 به مقصد رسید. با توجه به اینکه هولدینگ شرکت­‌های زر، پذیرای 15-20 نفر بازدیدکننده بودند و همچنین با توجه به محدودیت زمان جهت اطلاع‍‌­رسانی به واحدهای فناور، تعداد ثبت­‌نام‌کنندگان 12 نفر بود که 6 نفر از آن­‌ها در اتوبوس حضور یافتند.

در کارخانه زرماکارون، بعد از دقایقی انتظار آقای مهندس وهاب­‌زاده، کارشناس هولدینگ شرکت­‌های زر، ضمن خوش­آمدگویی به شرکت­‌کنندگان، ما را به سمت سالن­‌های تولید آرد هدایت کردند. در سالن تولید آرد، یکی از کارشناسان سالن مذکور، تفاوت آرد حاصل از گندم معمولی و آرد حاصل از گندم دروم را به صورتی محسوس برای بازدیدکنندگان توضیح دادند.

تفاوت این دو آرد در بافت و ارزش غذایی آن­‌ها است. آرد معمولی بافتی نرم و ارزش غذایی پایینی دارد در صورتی که آرد حاصل از گندم دروم (آرد سمولینا)، بافتی دانه‌شکری داشته و دارای ارزش غذایی بالایی است. با توجه به فواید ارزشمند آرد سمولینا، کارخانه زرماکارون برای تولید انواع محصولات خود از این آرد استفاده می­‌کنند. تنها محصولی که از آرد سمولینا تهیه نمی­‌شود ماکارونی سوپ (ورمیشل) است که ترکیب آن شامل آرد معمولی، آب و نمک ایجاد است.

گزارش دومین بازدید اتوبوس صنعت

در سالن تولید آرد ابتدا گندم­‌ها را توسط دستگاه و به صورت مکانیزه تمیز کرده، دانه­‌های زائد آن را جدا کرده و سپس به آرد تبدیل می­‌کنند. لازم به ذکر است که پاک‌سازی گندم­‌ها انواع مختلفی دارد و به صورت خشک انجام می‌شود. بعد از پاک‌سازی، گندم­‌ها را جهت تغییر حالت فیزیکی آن­‌ها “نم‌­زنی” می‌­کنند. این کار باعث می­‌شود گندم­‌ها راحت‌­تر آسیاب شوند. در این سالن دستگاه­‌هایی وجود دارند که کار پاک­‌سازی و آسیاب گندم­‌ها را انجام می­‌دهند. تمامی دستگاه‌­های مذکور توسط سیستم­‌هایی که در یک اتاق کنترل تعبیه شده، بررسی می­‌شوند. آردی که در این سالن تولید می­‌شود توسط لوله انتقال آرد که بین سالن تولید آرد و سالن تولید ماکارونی تعبیه شده، به سالن تولید ماکارونی منتقل می­‌شود.

بعد از بازدید از سالن تولید آرد، مهندس وهاب­‌زاده ما را به سالن تولید ماکارونی هدایت کردند. در این مسیر سیلوهای ذخیره گندم در فضای باز کارخانه خودنمایی می­‌کردند. سیلوهایی عظیم که هرکدام از آن­ها 12000 تن ظرفیت ذخیره گندم دارندو در مجموع 170،000 تن گندم ظرفیت ذخیره گندم در این کارخانه وجود دارد.

محیط سالن تولید ماکارونی دارای حرارات بسیار بالایی است. آردی که توسط لوله انتقال آرد منتقل شده است توسط دستگاه میکسر با آب و نمک مخلوط شده و خمیر بدست آمده با استفاده از قالب­‌های مختلف به اشکال مختلف ماکارونی درمی­‌آید. بعد از این مرحله رطوبت ماکارونی­‌های تولید شده گرفته می­‌شود و سپس به خشک­‌کن اصلی که دارای 5 طبقه است منتقل می­‌شوند. این محصولات برای 10 الی 12 ساعت در خشک­‌کن اصلی باقی می­‌مانند تا به طور کامل خشک شوند. در طی بازدید، بازدیدکنندگان سوالاتی را درباره مکانیزم خشک شدن رطوبت خمیرها ارائه دادند که کارشناس محترم به سوالات آن­‌ها پاسخ ­داد. لازم به ذکر است که عکسبرداری و فیلمبرداری از این سالن ممنوع بود.

گزارش دومین بازدید اتوبوس صنعت

نکته قابل توجه از نظر کارشناس محترم، مربوط به مرحله بعد بود که بعد از خشک‌شدن کامل ماکارونی­‌ها با حرارت زیاد، قبل از ورود آن­‌ها به محیط سالن، مقداری آب به روی آن­‌ها افشانه می‌­شود که با محیط بیرونی، هم‌دما شوند. در غیر این صورت، اختلاف دمای بسیار زیاد ماکارونی­‌ها و محیط، باعث شکسته و خردشدن محصولات می­‌شود.
مرحله نهایی بسته‌­بندی ماکارونی­‌ها است. کلیه مراحل تولید، تهیه و بسته­‌بندی محصولات از ابتدا تا انتها به صورت مکانیزه بوده و انسان هیچ دخالتی در آن ندارد. تنها مرحله‌­ای که انسان در آن دخیل است، مرحله بسته­‌بندی لازانیا است. بعد از بسته­‌بندی، کارتن­‌های حاوی محصولات توسط ربات­­‌های تعبیه شده در سالن، جابجا می­‌شوند.
هولدینگ شرکت­‌های زر در ایران دارای رتبه اول و در جهان از نظر حجم تولید در رتبه دوم قرار گرفته است. این کارخانه دارای سالن­‌های بیشتری است که همگی آن­‌ها در زمینه تولید آرد و ماکارونی فعالیت می­‌کردند. ساعت کاری هولدینگ شرکت­‌های زر به صورت 24 ساعته بوده و در دو شیفت کاری (7 صبح تا 7 غروب، 7 غروب تا 7 صبح) فعالیت می­‌کنند. به گفته کارشناس محترم، یکی از دلایل فعالیت 24 ساعته کارخانه، هزینه بسیار زیاد خاموش و روشن کردن دستگاه­‌ها است.
نهایتا پس از بازدید از تمامی قسمت­‌های خط تولید و شنیدن توضیحات بسیار مفید آقای مهندس وهاب­‌زاده و بعد از ارائه بسته­‌های اهدایی شرکت زرماکارون به بازدیدکنندگان، ساعت 12:30 به سمت پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس بازگشتیم و راس ساعت 02:00 به مقصد رسیدیم.
گزارشگر: ستاره پاریان