فراخوان توسعه بازدارنده شیمیایی تشکیل

فراخوان توسعه بازدارنده شیمیایی تشکیل و رسوب آسفالتین در میادین نفتی

صندوق نوآوری و شکوفایی به سفارش یک شرکت دانش‌بنیان فراخوان توسعه بازدارنده شیمیایی تشکیل و رسوب آسفالتین در میادین نفتی را منتشر کرده است.

آسفالتین به عنوان بخشی نامحلول در نفت خام به شدت نسبت به ناپایداری‌ها در هنگام استخراج این ماده حساس بوده و پتانسیل بالایی برای رسوب‌دهی و ایجاد انسداد در تجهیزات صنعت نفت دارد. این ماده به عنوان یکی از چالش‌های صنعت نفت کشور هزینه‌های بالایی را به این صنعت تحمیل کرده است.

به منظور کاهش این هزینه‌ها و همچنین کاهش زمان توقف تولید به منظور رفع انسداد ایجاد شده در اثر رسوب آسفالتین، استفاده از بازدارنده‌های شیمیایی روشی پیشگیرانه و موثر محسوب می‌شود. بومی‌سازی ماده‌ بازدارنده‌ شیمیایی متناسب با ترکیب نفت تولیدی در داخل کشور علاوه بر کاهش واردات این محصول، بازدهی فرایند ممانعت از رسوب‌گذاری آسفالتین را نیز افزایش می‌دهد.

تیم مجری این نیاز تحقیقاتی، در فاز اول باید ویژگی و ساختار آسفالتین‌های موجود در حوزه‌های مختلف نفتی کشور را مشخص کند. در فاز دوم این طرح پژوهشی، تیم مجری باید به فرمولاسیون بازدارنده شیمیایی آسفالتین و به‌ویژه روش سنتز مواد موثره تعلیق سازهای به‌کار رفته در بازدارنده آسفالتین دست یابد.

شرکت در فراخوان تحقیقاتی و ارائه پروپوزال در قالب انفرادی، گروهی، شرکتی و سازمانی مجاز است و پروپوزالی که بیشترین تناسب را با الزامات این نیاز تحقیقاتی داشته باشد انتخاب و به‌عنوان مجری به شرکت دانش‌بنیان متقاضی معرفی خواهد شد.

مهلت ارسال: شنبه 4 دی 00
شماره تماس: ۸۸۳۹۸۵۴۳-۰۲۱