فراخوان توسعه کاربرد نانو پلی سیلیکات

فراخوان توسعه کاربرد نانو پلی سیلیکات روی به‌عنوان مکمل اکسید روی در آمیزه تایر سواری

شبکه خدمات نوآوری بومرنگ با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی فرخوان توسعه کاربرد نانو پلی سیلیکات روی به‌عنوان مکمل اکسید روی در آمیزه تایر سواری را برگزار می‌کند.

امروزه با پیشرفت فناوری نانو، کاربرد نانو مواد در صنایع مختلف توسعه‌یافته است، به‌طوری‌که این فناوری در موارد بی‌شماری جایگزین مناسبی برای مواد اولیه در راستای ارتقا کیفیت محصولات و نیز کاهش هزینه‌های تولیدشده‌اند.

ترکیبات روی یکی از ترکیبات پرکاربرد در تولید محصولات مختلف است. ازجمله این ترکیبات می‌توان به اکسید روی (ZnO) اشاره داشت که در تولید محصولاتی مانند پلاستیک‌ها، شیشه و سرامیک، رنگ، مواد آرایشی و ضد آفتاب‌ها و غیره مورداستفاده قرارگرفته است.

در کشورمان نوسانات و قیمت بالای اکسید روی، توسعه محصولی جایگزین یا مکمل را ضروری ساخته است و صنایع مختلف به فکر جایگزینی ZnO با ترکیبات دیگر هستند.

این ترکیبات جدید باید بتوانند علاوه بر حفظ کیفیت، به لحاظ اقتصادی هم مقرون‌به‌صرفه باشند. به‌عنوان‌مثال در صنعت کاشی و سرامیک با توجه به نوع و کیفیت لعاب، برخی مواد مانند کربنات استرانسیم به‌عنوان مکمل اکسید روی مورداستفاده قرار می‌گیرد و تا 20% نیز جایگزین ZnO شده است.

این امر در صنایع لاستیک‌سازی همچنان محقق نشده است (با در نظر گرفتن اینکه بیش از 50% از مصرف کل اکسید روی در صنایع مختلف متعلق به صنعت لاستیک و تایر است) و ازآنجایی‌که اکسید روی مؤثرترین ماده برای پخت یکنواخت گوگردی لاستیک‌ها شناخته‌شده و به‌عنوان فعال‌کننده شیمیایی در فرآیند پخت مورداستفاده قرارگرفته است، با یافتن جایگزین مناسب برای اکسید روی می‌توان علاوه بر کاهش قیمت محصول نهایی تایر، در راستای تأمین مواد اولیه صنایع کشور با پیروی از سیاست جایگزینی واردات نیز گام برداشت.

پروپوزال‌ها صرفاً باید در چارچوب موردنظر صندوق نوآوری و شکوفایی، تدوین در سامانه غزال به آدرس ارسال شوند. پروپوزال‌هایی که در چارچوبی غیرازآن، یا به روش‌های دیگر به دست صندوق برسند، وارد فرایند ارزیابی نخواهند شد.

مهلت ارسال: سه‌شنبه 31 فروردین 00
شماره تماس: ۸۸۳۹۸۵۴۳-021