برگزاری سومین همایش تخصصی توانمندسازی میراث

برگزاری سومین همایش تخصصی توانمندسازی میراث معماری و شهری در برابر زلزله

پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با همراهی پژوهشکده بناها و بافت‌های تاریخی فرهنگی، سومین همایش تخصصی توانمندسازی میراث معماری و شهری در برابر زلزله را برگزار می‌کند.

کشور ایران با توجه به ویژگی‌های طبیعی، شرایط جغرافیایی و تنوع اقلیمی، در معرض وقوع سوانح و حوادث گوناگون طبیعی قرارداد.

ازنظر بروز حوادث غیرمترقبه طبیعی، جزو ده کشور اول جهان به شمار می‌رود به‌طوری‌که بر مبنای گزارش‌های ثبت‌شده، از چهل نوع سانحه شناخته‌شده در دنیا، سی‌ویک مورد در ایران به وقوع پیوسته است.

شدت و گستردگی این سوانح معمولاً خسارت‌های انسانی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی سهمگینی در پی دارد که ضرورت چاره‌اندیشی برای رویارویی و کاهش اثرات آن‌ها را بدیهی می‌سازد.

از میان سوانح طبیعی، زلزله پدیده‌ای بسیار مخرب و مرگبار است؛ از میان پنج زلزله بزرگ جهان از سال 1990 میلادی تاکنون، دو زلزله مربوط به ایران بوده و بیشترین تلفات نیز مربوط به همین دو مورد است.

گذشته از زلزله‌های مهیب تاریخی، زلزله‌های معاصر گواه این است که در مدت نود سال اخیر نیز بخش قابل‌توجهی از کشورمان متحمل خسارت‌های سنگینی جانی و مالی شده است.

بدیهی است در کشوری که مهد یکی از تمدن‌های کهن جهانی و دارای حدود یک میلیون اثر میراثی است وقوع زلزله منجر به نابودی و صدمه دیدن بخشی از میراث تاریخی و فرهنگی آن می‌شود.

با توجه به جایگاه پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، به‌عنوان نهادی علمی و پژوهشی و کانون فکری سازمان میراث فرهنگی و صنایع‌دستی و گردشگری، این نهاد تصمیم دارد تا در چارچوب شرح وظایف خویش به‌صورت همه‌جانبه به این موضوع بپردازد.

گام نخست در این راه، طرح مسئله از طریق برگزاری همایشی دراین‌باره بود تا به‌صورت گسترده باعث جلب نظر اساتید، متخصصین، دانشجویان و دست‌اندرکاران رشته‌های مرتبط بخصوص مرمت و سازه شود.

به‌ همین‌منظور پس از تشکیل کمیته علمی شامل اساتید و متخصصین صاحب‌نظر، اولین همایشی تخصصی با حضور سخنرانان برجسته داخلی و خارجی در دی‌ماه سال 1395 در پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران و دومین همایش تخصصی در اسفندماه سال 1397 در محل پژوهشگاه میراث فرهنگی و با موفقیت برگزار شد.

با توجه به استقبال به‌عمل‌آمده و نیز نظر کمیته علمی همایش، قرار شد تا سومین گردهم‌آیی تخصصی به‌صورت گسترده‌تر با مشارکت مراکز آموزشی، پژوهشی و نهادهای اجرایی کشور و نیز مشارکت کمیته بین‌المللی علمی تحلیل و مرمت سازه‌های معماری میراثی (ISCARSAH) وابسته به ایکوموس جهانی، با عنوان سومین همایش تخصصی توانمندسازی میراث معماری و شهری در برابر زلزله در اسفندماه سال جاری برگزار شود.

زمان برگزاری: روزهای شنبه و یک‌شنبه 2 و 3 اسفند سال 99
محل برگزاری: تهران، خیابان امام خمینی، خیابان سی تیر، موزه ملی ایران، سالن اجتماعات