مصاحبه رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت‌مدرس با خبرگزاری ایلنا در مورد نحوه عملکرد شرکت‌های دانش‌بنیان در مواجهه با ویروس کرونا

مصاحبه با ایلنا
مصاحبه با ایلنا
مصاحبه با ایلنا

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت‌مدرس به نقل از خبرگزاری ایلنا، دکتر مسعود ابراهیمی رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت‌مدرس درباره فعالیت‌های پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان در دوره شیوع کرونا ویروس با وجود تحریم‌ها در کشور گفت: گردش‌های مالی شرکت‌های دانش‌بنیان نسبت به شرکت‌های دیگری که در سطح کشور فعالیت دارند واقعاً ناچیز است.

وی در ادامه بیان کرد: یکی از دلایل این میزان گردش مالی این است که در سال‌های متمادی به شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری توجه جدی نشده و تازه در سال‌های اخیر به این شرکت‌ها و پارک‌ها توجه شده است. یک خصوصت بارز شرکت‌های دانش‌بنیان این است که آن‌ها خیلی سریع می‌توانند نوع تولیدات خود را تغییر کاربردی دهند.

ابراهیمی توضیح داد: به‌عنوان‌مثال شرکت‌هایی داشته‌ایم که تولیداتشان را با نیاز جامعه تطبیق داده‌اند و البته برخی از این شرکت‌ها به خاطر نوع تولیدات نتوانستند محصولات خود را متناسب با شرایط کرونا تغییر دهند. شرکت‌های فناور اعم از دانش‌بنیان و آن‌هایی که در پارک علم و فناوری هستند خیلی سریع محصولاتشان را به محصولی که نیاز جامعه بوده تغییر دهند.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت‌مدرس گفت: اگرچه این شرکت‌ها گردش مالی کمتری نسبت به دیگر شرکت‌ها دارند، ولی توانستند در این حوزه خوب عمل کنند و به یک بخش از نیاز کشور پاسخ دهند. ما شرکت‌هایی داشتیم که فعالیتشان چیزی دیگری بوده مثلاً الیاف تولید می‌کردند، اما از همین الیاف برای تولید ماسک استفاده کردند تا کمبودهای ماسک در کشور جبران شود. یا شرکت‌هایی داشته‌ایم که الکل مواد پایه کار آن‌ها بوده اما آن را به تولید مواد ضدعفونی‌کننده تغییر دادند.

وی اضافه کرد: شاید هر شرکتی در حال تولید محصولات خاص خودش بوده، اما سریعاً آن را تغییر داده و به‌عنوان‌مثال ونتیلاتور تولید کرده است که همه این‌ها توانست باری از روی دوش کشور بردارد.

ابراهیمی در پاسخ به این سؤال که شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک علم و فناوری چقدر در زمان تحریم‌ها برای رفع نگرانی‌های کشور برای خود سهم قائل‌اند؟ گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری با توجه به توانمندی‌هایی که دارند بسیار علاقه‌مندند که به همه نیازهای کشور پاسخ دهند.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت‌مدرس گفت: به دلیل زیرساخت‌هایی که طی سالیان اخیر برای آن‌ها فراهم نشده است عمدتاً این شرکت‌ها بنیه‌های سرمایه‌گذاری سنگینی ندارند تا تولیدات خیلی حجیم در حدی که نیاز کشور را پاسخ بدهند، داشته باشند. البته استثنائات هم داریم ولی کشور باید به این موضوع بیشتر توجه کرده و بتواند برای شرکت‌های فناور تأمین نقدینگی کند تا آن‌ها نیز بتوانند اشل تولیداتشان را بالا ببرند. به‌عنوان‌مثال ما شرکتی داریم که ۵۰ هزار ماسک تولید می‌کند، اما اگر از آن‌ها حمایت شود می‌توانند تا دو میلیون ماسک هم تولید کنند.

وی در پاسخ به این سؤال که برخی از شرکت‌ها بخشی از محصولات خود را صادر می‌کنند،‌ آیا با ادامه این رویه می‌توان درآمدزایی که از طریق فروش نفت اتفاق می‌افتاده را از شرکت‌‌های دانش‌بنیان انتظار داشت؟ گفت: قطعاً این پتانسیل وجود دارد، ما چندین هزار شرکت دانش‌بنیان و شرکت‌هایی داریم که در پارک‌های علم و فناوری مستقر هستند. قطعاً آن‌ها می‌توانند بخش قابل‌قبول یا بخش عمده‌ای از نیازها را برطرف کنند، اما باید حمایت شوند. حمایت در بُعد دولتی و سرمایه‌گذاری یک وجه قضیه است و یک بُعد دیگر مصرف‌کننده‌ها هستند که باید از استفاده از محصولات ایرانی حمایت کنند.

ابراهیمی گفت:‌ما اکنون در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس کیت تغلیظ (RNA) کرونا را تولید می‌کنیم که به گواهی متخصصانی که از آن‌ها استفاده کرده‌اند، کیت‌های تولیدی ما نسبت به نمونه‌های چینی و هندی عملکرد بهتری داشتند، اما متأسفانه برخی ترجیح می‌دهند از کیت‌های چینی و هندی استفاده کنند.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس بیان کرد: ازاین‌رو هم دولت باید برای سرمایه‌گذاری و تأمین زیرساخت‌ها کمک کند و هم مردم باید از تولیدات داخلی حمایت کنند تا انگیزه برای افزایش کیفیت‌ها بیشتر شود.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا عمدتاً از کیت‌های چینی و هندی استفاده‌شده و از کیت‌های ایرانی استقبال نمی‌شود؟ گفت: یک ‌بخشی از این مسئله به بحث‌های مادیاتی و معاملات برمی‌گردد و یک بخش دیگر آن‌هم فرهنگی است یعنی ذهنیت مردم ما این است که اگر یک محصول خارجی باشد کیفیت آن از محصولات داخلی بهتر خواهد بود، ازاین‌رو باید روی هر دو بُعد کار شود.

ابراهیمی در پاسخ به این سؤال که با توجه به شرایطی که ایران در منطقه و جهان دارد تعاملات بین‌المللی شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری چگونه است؟ گفت: قطعاً بدون مشکل نبوده، ولی چون تولیدت دانش‌بنیان معمولاً کم‌حجم و کم تیراژ هستند، می‌توان با کمک یک مسافر بخشی از مواد موردنیاز را به‌صورت چمدانی تأمین کرد.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت:‌این خصوصیت کمک کرده که شرکت‌های دانش‌بنیان‌ در برخی حوزه‌ها مشکلات کمتری داشته باشند، چون مواد اولیه‌شان ازنظر مقدار یا تعداد خیلی کم بوده و به روش‌های دیگر تأمین‌شده است. درمجموع فضای بین‌المللی در فعالیت دانش‌بنیان‌ها تأثیر گذاشته است و باید با تدابیر برای حل آن اندیشیده شود.
99/06/05

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *