معرفی سامانه جامع صنعتی شمستا

سامانه جامع صنعتی شمستا (شتاب‌دهنده مجازی ساخت، تحقیق و آموزش) با استفاده از تلاش‌ها و بهره‌گیری از تجربیات تعدادی از متخصصان صنعت و دانشگاه طراحی‌شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند با ثبت (رایگان) اطلاعات خود در بخش «متخصصان و مدرسان»، مرجعی برای کاربران جهت انجام خدمات، مشاوره و یا آموزش در مباحث تخصصی صنعتی باشند و نیز از خدمات و مزایای نمایشگاه‌های آنلاین ازجمله «نمایشگاه‌‌های مجازی بومی‌سازی قطعات» و «نمایشگاه صنعتگران و خدمات صنعتی» و غیره استفاده نمایند.

با توجه به دارا بودن چهار نمایشگاه مجازی آنلاین و ارائه دوازده خدمت تخصصی و تکمیلی به جامعه صنعت می‌توان از شمستا به‌عنوان جامع‌ترین پلتفرم خدمات صنعتی کشور یادکرد.

این سامانه در بخش‌های مختلف به نمایش قطعات موردنیاز صنایع مختلف، معرفی مراکز ارائه‌دهنده خدمات صنعتی، قطعات ساخته‌شده در کشور و دستگاه‌های صنعتی در نمایشگاه‌های مجازی آنلاین می‌پردازد و خدمات مشاوره، انجام خدمات فنی، متخصصان و محققان، سرمایه‌گذاری، کاریابی و کارآموزی و نیز متقاضیان کار بخش‌های دیگر ارائه‌دهنده خدمات صنعتی به کاربران می‌باشد، تا بدین طریق موجب تسریع و تسهیل پیشرفت صنعتی کشور بوده و حجم زیادی از هزینه‌ها را کاهش دهد، همچنین ارتباط متخصصان و مراکز صنعتی را بیشتر و بهتر نماید. امید است که این سامانه بتواند مورداستفاده جامعه صنعتی کشور قرار گیرد.

نمایشگاه بومی‌سازی قطعات
این بخش به نحوی طراحی‌شده که کارخانه‌ها و مراکز صنعتی کشور می‌توانند نیازهای صنعتی خود را به معرض نمایش قرار داده یا با نیازمندی‌های صنایع در بخش بومی‌سازی آشنا شوند. اطلاعات‌پایه مربوط به قطعه یا دستگاه موردنیاز این مراکز به‌صورت طولانی‌مدت در معرض دید متخصصان قرار می‌گیرد تا متخصصین یا مراکزی که پتانسیل ساخت آن رادارند بتوانند با مسئول فنی ارتباط برقرار نمایند.

نمایشگاه مجازی صنعتگران و خدمات صنعتی
در این بخش شرکت‌ها، سازندگان و حتی صاحبان خدماتی که فعالیت مرتبط به صنعت دارند می‌توانند به معرفی خود و خدماتشان بپردازند. این بخش به نحوی طراحی‌شده که هر شرکت یا واحد صنعتی یک صفحه سایت مختص خود و با مدیریت کامل خود در اختیار دارد تا مجوزها، محصولات، بروشورهای تبلیغاتی، توانایی‌های خدماتی خود و آدرس و راه‌های ارتباطی خود را در آن به نمایش بگذارد.

نمایشگاه مجازی قطعات ساخت داخل
سامانه در این بخش فضایی را در نظر گرفته است تا مراکز صنعتی و کارگاه‌های سازنده قطعات بتوانند قطعات بومی‌سازی شده خود را جهت معرفی به شرکت‌ها و کارخانه‌ها به نمایش بگذارند و امکان استفاده وسیع‌تر از محصول و کم کردن حجم واردات آن را فراهم نمایند.

نمایشگاه مجازی فروش ماشین‌آلات و تجهیزات
در این بخش از سامانه شمستا ساختمان‌های صنعتی، تجهیزات و ماشین‌آلات دست‌دوم جهت خرید یا اجاره به نمایش گذاشته می‌شود همچنین به معرفی فضاها و امکانات دارای قابلیت استفاده مشترک می‌باشند می‌پردازد تا بتواند کمک‌کار صنعتگران و صاحبان صنایع باشد.
در این بخش اطلاعات و مشخصات کامل یک دستگاه به همراه تصاویر آن قرار می‌گیرد و از طرفی شرکت‌ها و کارخانه‌هایی که فضای کاری جهت انجام همکاری و مشارکت در تولید و یا ساخت دارند می‌توانند امکانات خود را معرفی نمایند.

متخصصان، سازندگان و محققان
در این بخش متخصصان، سازندگان، محققان، مدرسان و مهندسان می‌توانند به معرفی خود و پتانسیل‌های کاری خود در زمینه‌های آموزش، مشاوره یا انجام کار بپردازند تا متقاضیان بتوانند مستقیم با آن‌ها و ظرفیت‌هایشان آشنا شده و متناسب با نیازشان به آن‌ها مراجعه نمایند.

مشاوره طراحی و ساخت
این بخش این امکان را برای کاربر فراهم می‌سازد تا متخصصینی که حاضر به مشاوره هستند را مورد جستجوی تخصصی قرار دهد و از میان آن‌ها بر اساس تجربیات و سوابق کاری و روزمه شان، مشاور موردنظر خود را بیابد.

طرح‌های تحقیقاتی
این بخش این امکان را به سازمان‌ها و ادارات می‌دهد که مشکلات و مسائلی که در قالب طرح‌های تحقیقاتی و اولویت‌های پژوهشی قرار می‌گیرند را جهت ارائه به مجموعه پژوهشگران ثبت کنند. همچنین از طرف دیگر متخصصان و محققان هم می‌توانند با آخرین طرح‌های تحقیقاتی، اولویت‌های پژوهشی و طرح‌های نوآورانه در کشور آشنا شوند.

خدمات آموزش
در این بخش کاربر می‌تواند علاوه بر شرکت در کلاس‌های برنامه‌ریزی‌شده درخواست آموزش‌های بلندمدت یا کوتاه‌مدت و یا حتی به‌صورت مسئله محور را از جامعه متخصصین عضو داشته باشد تا پس از بررسی، مدرس، قیمت و زمان پیشنهادی از طریق پورتال به کاربر اعلام شود. از مزایای این بخش این است که کاملاً در بستر آنلاین برگزار می‌شود و مشاهده رزومه مدرسان برای کاربر آزاد می‌باشد و کاربر می‌تواند از بین متخصصین که حاضر به تدریس باشند بر اساس رزومه و سوابق کاری انتخاب نماید.

خدمات فنی
در این بخش کاربران می‌توانند حل مسائل فنی، مدل‌سازی، طراحی و حتی انجام مباحث و مشکلات فنی خود را از جامعه متخصصین عضو داشته باشند.

علاوه بر این هفت خدمت اصلی یک سری خدمات تکمیلی نیز برای این سامانه در نظر گرفته‌شده.
  • سرمایه‌گذاری
  • کاریابی
  • کارآموزی