امحای لامپ‌های ایران خودرو توسط شرکت نوآفرینان
امحای لامپ‌های فلورسنت و کم‌مصرف حاوی جیوه شرکت ایران‌خودرو توسط شرکت نوآفرینان سبز فروردین

گروه صنعتی ایران‌خودرو در راستای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی و حمایت از برنامه‌های حفاظت از محیط‌زیست، برنامه جامع کاهش و کنترل جیوه را در اولویت‌های خود قرارداد.

این شرکت هم‌اکنون در فهرست شرکت‌ها و استفاده‌کنندگان از خدمات امحای پسماندهای برقی (لامپ‌های حاوی جیوه) شرکت نوآفرینان سبز فروردین مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس قرارگرفته است.

به‌این‌ترتیب با این اقدام داوطلبانه و با اهتمام بخش محیط‌زیست این شرکت از رهاسازی مقادیر زیادی جیوه به محیط جلوگیری به‌عمل‌آمده است. لازم به ذکر است، جمع‌آوری و امحای اصولی لامپ‌های حاوی جیوه در راستای اجرای استانداردهای مسئولیت اجتماعی (ISO 26000) و محیط‌زیست (ISO 14000) است.

لامپ‌های کم‌مصرف و فلورسنت‌ها حاوی مقادیر قابل‌توجهی جیوه می‌باشند. جیوه عنصری است که در صورت ورود به طبیعت می‌تواند در زنجیره غذایی واردشده و سلامتی انسان را تهدید کند.

در این فرایند ابتدا لامپ‌های حاوی جیوه از واحدهای صنعتی جمع‌آوری، سپس توسط دستگاه امحاء لامپ در محیط کاملاً ایزوله، تحت خردایش قرار می‌گیرند. استفاده از فیلترهای هپا و کربن‌های نانو پایه با طراحی هفت لایه جاذب آلاینده‌ها، از ویژگی‌های انحصاری این تجهیزات برای کنترل ایمن جلوگیری از نشت جیوه به محیط کار و طبیعت و تولید محصولات پاک است.

لازم به ذکر است در صورت اختلاط لامپ‌های حاوی جیوه با سایر پسماندهای عادی، به دلیل آلایندگی شدید جیوه ، کلیه پسماندها به پسماندهای ویژه تبدیل و تولید کمپوست از زباله‌های شهری را با مشکل مواجه خواهد ساخت. علاوه بر آن به دلیل امکان انتشار جیوه در محیط‌های کارگری در اثر شکسته شدن لامپ‌های حاوی جیوه این موضوع ازنظر بهداشتی دارای اهمیت است.

ساعت 10:00 – 99/12/10